indir (23)

ZENCEFİLLİ BALKABAĞI ÇORBASI

 

Zengin Türk Mutfağı ’nın başlangıç ve vazgeçilmezi şüphesiz çorbalardır. Yüzlerce çeşit çorba ve yapılışı vardır. Klasik çorbaların yanında yöresel çok sayıda lezzetli çorba mevcuttur. Bu yazımızda zencefilli balkabağı çorbasının tarifini iletmeye çalışacağız. Sadece 15 dakikalık bir hazırlık ve yaklaşık olarak 50 dakikalık bir pişirme süreci bulunmaktadır. 6 kişilik bu çorba için gerekli malzemeler şu şekildedir.

indir (23)

Yaklaşık 500 gr balkabağı, 1 adet soğan, 1 tatlı kaşığı pak maya nişasta, orta boy patates, tereyağı, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 adet taze zencefil, 100 gr labne peyniri, pesto sos, ceviz içi ve 1 adet kapya biber yeterli olacaktır. Peki bu nefis çorbanın yapılışı nasıl olmalıdır?

Öncelikle balkabağının doğranması ve fırın tepsisine aktarılması gerekmektedir. Tuz ve karabiber serpilir. Daha sonra tepsi folyo ile kapatılır. Tepsi 200 derecede yumuşayıncaya kadar pişirilmelidir. Ayrı bir tencerede tereyağ ve sıvı yağ ısıtılmalıdır. İçine soğan eklenmeli ve kavrulmalıdır. Daha sonra üzerine kapya biber, zencefil ve patates ilave edilerek 5 dakika kavrulmalıdır. Sonrasında bunlar fırında bulunan tepsiye ilave edilir. En son nişastalı suyu ilave edilmesi gerekir. Tuz ve yeterli miktarda su ilave ettikten sonra kaynayıncaya kadar iyice pişirin. 1-2 dakikalık kaynama sürecinden sonra ateşi kısık ayara getirin ve kısık ateşte yaklaşık olarak 15  ile 20 dakika arasında pişirin. Daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.