Yandex büyümeye devam ediyor

Google hayatımıza girdiğinden beri pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Bir arama motorunun yaşantımızı bu kadar etkileyeceği asla tahmin edilemezdi. Şimdi mail sağlayıcısından haritaya Google ve onun önlenemez etkisi her yerde. Zaman zaman Google’a rakip olan bir takım arama motorları gösterilse de hiç birisi beklenileni veremedi ve Google şimdiye kadar hep zirvede tek başına durdu.

Fakat bir gün bir marka internetle ilgilenen herkesi heyecanlandırdı. Google rakip olarak gösterilen geçmişteki diğer arama motorlarının gösteremediği bir başarıyı gösterdi ve büyümeye başladı. İşte karşınızda Yandex!

yandex
yandex

Rusya’nın Amerika’ya cevabı olan Yandex Türkiye ofisini açmasının hemen arkasından kalabalık şehirlerin duraklarına, ulusal medya organlarına ve internete reklamlar vermeye başladı. Bu dikkat çekici reklamları Yandex’in İstanbul için hazırladığı panaromik hizmeti izledi.

Google navigasyon konusunda İstanbul’u es geçince Yandex en büyük rakibine, en azından Türkiye pazarında büyük bir çalım attı. Evet şimdilik konuşmak için belki erken ama Yandex 2012 ilk çeyreğinde Türkiye karını %75’in üzerinde arttırarak dikkatleri üzerine çekti. Yandex’in geleceği için net yargılara varmak zor ama şu bir gerçek ki rekabet bir kullanıcılara yarayacak.

3 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.