Varikosel nedir

Varikosel son yıllarda kısırlık tedavilerinde en çok dikkat edilen konulardan biri halini almıştır. Varikosel sorunu testislerden kirli kanı taşıyan damarların genişlemesi ile oluşur.

varikosel tedavisi
varikosel tedavisi

Günümüzde varikosel ile kısırlık arasında ciddi bağlantı olduğu bilinmekte ve araştırmalar devam etmektedir. Varikosel çoğu hastada testis üzerinden çıplak gözle takip edilebilecek düzeydedir. Bazı hastalarda ise elle hissedilebilir, en kesin yöntem ise Doppler ultrasondur.

varikoselin neden olduğu sorunlar
varikoselin neden olduğu sorunlar

Varikosel’e sahip olan erkeklerde kasıklarda kasılma ve ağrı en çok şikayet edilen konulardır. Çoğunlukla sadece gözle görülebilen ve elle hissedilebilen varikosele müdahale edilir.
Varikosel tek başına bir kısırlık nedeni değildir.

varikosel belirtileri
varikosel belirtileri

Çoğu hasta eşini hamile bırakmış olabilir. Sorun ikinci ve sonraki çocuklarda ortaya çıkabilir. Varikosel’in kısırlıkla ilgisi sperm şekil bozuklukları üzerinden yapılır. Ancak varikoselli hastalarda olduğu kadar varikoseli olmayan hastalarda da bu bozukluklara rastlamak mümkündür.

Ancak büyümüş varikosellerin sperm kalitesini ve hareketliliğini etkilediği bilinen bir gerçektir. Erkeklerin sadece çok küçük bir kısmı üreme sorunları yaşamadan önce varikosel nedeniyle doktora gider ve tedavi olur.

2 comments

  1. benimde kasıklarımda sancılar var bazen baya bi artıyor bu sancılar ama doktora gitmeye her erkek gibi çekiniyorum bu konuda. belirtileri hakkında daha detaylı bilgi verirseniz mutlu olurum.

  2. bu hastalık kendiliğinden mi oluşan birşey yoksa tetikleyen faktörlerde var mı bu konuyla ilgili bilgi göremedim ve önleyici yiyecekler falan=)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.