Vajinada kaşıntı

Vajinal kaşıntı genellikle kötü kokan bir akıntı ile birlikte ortaya çıkar. Bunun sebebi genellikle mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonunda akıntı koyu beyaz, peynirimsi bir renktedir.

Vajina bölgesinde aşırı tahriş oluşur ve kaşıntı bitmeksizin devam eder. Mantar enfeksiyonlarını en çok antibiyotik kullanımı tetikler. Yanlış doğum kontrol haplarının kullanılması sonucunda da mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

vajinada kaşıntı
vajinada kaşıntı

Bazı hallerde ise salpenjit denen leğen kemiği iltihabı kötü kokan akıntıya ve yoğun kaşıntıya yol açar.
Bu gibi durumlar genellikle ilaçlarla tedavi edilir. Ancak hastanın da tedavi süresince çok dikkatli olması gereklidir. Kaşınan bölgeye mümkün olduğunca az dokunmak lazımdır.

Doktor izin vermediği sürece kesinlikle banyo yapılmamalıdır. Mikrop cinsel ilişki yoluyla da bulaşmış olabilir. Bu sebeple korunmasız cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

vajinada kaşıntı sizi endişelendirebilir
vajinada kaşıntı sizi endişelendirebilir

Ergenlik çağı öncesinde bu tip akıntılar görülmez. Eğer böyle bir akıntı varsa çocuğunuz cinsel olarak istismara uğramakta olabilir. Bu nedenle durumun çok iyi araştırılması gerekir. Eğer böyle bir durumun olmadığına eminseniz kızınızın temizlik alışkanlığını bir kez daha gözden geçirmekte fayda vardır.

Hastalık geçene kadar pamuklu iç çamaşırı giymesini sağlayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.