uyuma

Uyumayı kolaylaştıran yiyecekler

Uyumayı kolaylaştıran besinler

Geceleri bir türlü uyuyamıyorsanız, uyuyamadıkça saatler bir türlü geçmek bilmiyorsa, denediğiniz yöntemler bir türlü sonuç vermediyse beslenmenizi gözden geçirmenizin zamanı gelmiş geçiyor demektir.

Eğer şekerli, kafeinli ve çikolatalı yiyeceklerden vazgeçemiyor ve gün içinde sıklıkla tüketiyorsanız uykusuz bir geceye hazırlıklı olmalısınız.

Rahat bir uyku için yememeniz gereken besinlerin neler olduğuna bir bakalım.

SÜT: Çocuklarınıza gece yatmadan önce rahat uyumaları için ılık süt içiriyorsunuz. Bu durum sizin içinde geçerli, yatmadan önce ılık bir süt içerek mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

uyumayı kolaylaştıran yiyecekler
uyumayı kolaylaştıran yiyecekler

PATATES: Patates çok lifli bir yiyecek olduğundan dolayı kana kolayca karışmaz ve kan şekerini aniden yükseltmez. Kan şekeriniz yükselmediği için de uykunuzun kaçmasına sebep olmaz. Patatesi püre şeklinde tükettiğinizde uyumanıza engel olan asitlerin salgılanmamasını sağlayarak size rahat bir uyku sağlar.

MUZ: Uyku sorununa doğal ve sağlıklı bir çözüm arayanlar için muz doğru bir yiyecektir. Uyku ilacı kadar etkili bir meyvedir. Bunun yanı sıra içerdiği magnezyum sayesinde kas gevşetici olarak da tüketilebilir.

YULAF: Lif açısından zengin bir besin olan yulafı bağırsakları hızla çalıştırmasıyla tanırız. Bunun yanında vücudunuzun da rahatlamasını sağlar. Yulaf ezmesini ılık bir sütle tükettiğinizde özlemini çektiğiniz uykuya kavuşmak kaçınılmaz olacaktır.

HİNDİ ETİ: Hindi etinde bulunan triptofan sayesinde vücudunuz rahatlar ve derin bir uykuya dalmanızı sağlar. Triptofan mutluluk ve hormonunu melatonin hormonlarının salgılanmasına yardım ederek uykuya dalmayı kolaylaştırır.

4 comments

  1. merabalar üniversite öğrencisiyim ve ev arkadaşımın hırıltısından uyuyamıyorum ayrıca en ufak bi ses uykumu kaçırıyor. bir duvar saatinin olduğu odada dahi uyuyamyrm.. muzu yedim ve işime yaradı. aralarında en çok muzu tavsiye ediyorum. muzlu süt olursa kalkamayabilirsiniz dikkat edin:)

  2. bu uyku problemi büyük dert yaa. bende yattıktan bi saat sonra falan ancak uyuyuabilirim çok sinir bozucu bi durum. dediklerinizi deneyeceğim umarım faydalı olur..

  3. valla ben uykum gelmeyince ya bi küçük kasede yoğurt yiyorum ya ayran içiyorum ya da süt. sonra nasıl uyuduğumu bilmiyorum. tavsiye edilir 🙂

  4. bende aşırı derecede uyku problemi çekiyordum saatlerce uyuyamayıp yatağı yumrukladığımı bilirim. burda yazan tüm yiyecekleride denedm faydası olmadı pek ilaç tedavisine başladım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.