Türkler ve Futbol

Biliyoruz ki Türk insanının, özellikle erkeklerin, vazgeçemeyeceği şeylerin zirvesinde futbol gelir. Öyle ki M.Ö 2500’li yıllarda Orta Asya’da Türkler tarafından ‘Tepük’ ismi verilmiş top oyunları bulunmaktaydı. Bu da futbolun, sandığımızın askine Türk halkının içinden geldiğinin kanıtıdır.

Yani futbol sonraları batı kültüründen ektilenerek, kazanılmış bir özellik değildir. Hatta Türklerin top oyununu Orta Asya’da özellikle Çinlilere karşı oynadığını tarih sahnesinde görebiliyoruz. Bu da her alanda bizim karşımızda bulunan Çinlilerle futbolda da karşı karşıya olduğumuzun göstergesi. Yani futbol bir bakıma o zaman bile sıkı rakipler arasında oynanıyordu.

Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde futbol daha da yaygınlaşmıştı ancak Osmanlı’nın gerek çok kötü durumda olması, gerekse imparatorun futbola karşı olması Anadolu’da resmi bir futbol takımının kurulmasının önüne geçiyordu. Hatta o zaman bile kaçak olarak maçlar oynandığı oluyordu. O zamanlar bile maç izlemek ve futbol oynamak için her şeyden vazgeçebileceğini biliyoruz.

Şimdi ise hepimizin bildiği gibi Avrupa’da bir marka haline gelen ve her geçen gün büyüyen bir futbol ligimiz var. Öyle ki son senelerde dünya üzerinde hemen hemen herkesin ismini duyduğu kişiler Türk takımlarına transfer oluyor. Ayrıca Türkiye’yi Avrupa’da ve tüm dünyada başarılı bir şekilde temsil eden Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ı da Avrupa’da duymayan yoktur diye tahmin ediyorum.

Ayrıca Avrupa futbolunun, futbolun en yüksek noktası olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupa’da oynanan büyük futbol maçlarını izlemek de insana ayrı bir zevk veriyor. Günümüzde canlı maç izlemek için Türkiye’nin en büyük iki stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu’nun ve Türk Telekom Arena’nın tıklım tıklım dolduğunu biliyoruz.

Eğer siz de futbol hayranıysanız, Avrupa’nın en büyük takımlarının, en önemli karşılaşmalarını izlemek istiyorsanız  adlı adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

3 comments

  1. Futbol denilince ülkemizde ki insanların bakış açısı değişiyor. Çünkü futbol zevkli ve heyecanlı bir oyun.

  2. Futbol hakkında bilmediklerimiz vardı gerçekten yararlı olmuş yazı. Futbol sevilen bir oyun tabiki de en çokta Türkler tarafından sevilen bir oyun. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.