yalnız kadın

Türkiye’de Yalnız Bir Kadın Olmak

İslam Dini insanın dünyaya gelmesinin bir sınav olduğunu belirtir ve buna göre yeryüzünde yaşadıklarımız bizim sınavlarımızdır. O yüzden de başımıza gelecek her şeye sabırla yaklaşmamız gerektiğini söyler. Zaten yeryüzünde herkesin kendine ait bir sınavı vardır ve bu sınavdan herkes payına düşeni alır. Kimi kadınların işi ise biraz daha zordur. Çünkü yalnızdırlar. Bir biçimiyle yakınlarında kimse yoktur. Ya aynı kentte değillerdir. Ya ölmüşlerdir gibi. Bu durumda da kadın tek başına mücadele etmek zorunda kalır. Oysa Türkiye’de yalnız bir kadın olmak bekâr ya da boşanmış olsa da zordur.

Neden Zor?

Çünkü Ülkemiz tarzında insanların sürekli birbiri ile iç içe olduğu toplumlarda insanlar sürekli birbirini takip eder. Biraz meraktan, biraz az bile olsa kıskançlıktan nereye gidiyor, ne giyiyor gibi sorular akla gelir ve bazen maalesef kişinin giyiminden dolayı bile olsa ön yargılar başlar. Üstelik bizim ki gibi toplumlarda kadının başında mutlaka bir aile olmalıdır. Güç kavramı denen konu tam da burada devreye girer ve yalnız insana ulaşmanın bazen daha kolay olacağı sanılır ve ön yargılar kimi zaman kırılamaz.

yalnız kadın
yalnız kadın

Eğer bir kadın çocuklu ya da çocuksuz yaşıyorsa, hele bir de iş kadını ise attığı adıma, gittiği yerlere, giyimine kuşağına dikkat edilmelidir. Toplumun yazılı olmayan kurallarına bizzat itaat etmeli. Aksi halde kadın gittikçe yalnızlaştırılır, ötekilileştirilir ve dışlanır.  Yani yalnız bir kadın olmak ve dimdik ayakta kalmak çok zordur. İçinde kopkoyu bir karanlık barındırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.