Türkiye’de Mermer Üretimi

Mermer Anadolu topraklarında çok eski çağlardan beri çıkarılmakta ve işlenmektedir. Ancak, Cumhuriyetin ilk yıllarında, mermer maden kapsamına alınmamış, bu yüzden de yatırımcılar mermeri pek tercih etmemişti.

1985 yılında bir kanunla mermer, maden kanunu kapsamına alındı ve bu durum piyasayı hareketlendirdi. Özellikle inşaat sektörü tarafından oldukça tercih edilen bu doğal taş, günümüze geldiğimizde teknolojinin de gelişmesi ile oldukça rağbet görür hale gelmiştir.

mermer
mermer

Söz konusu doğal taş, ocaktan oldukça zor çıkartılan ve oldukça da zor işlenen bir taştır. Dolayısıyla gelişen teknolojiyi takip ederek, geliştirilen cihazları kullanmak hem maliyetleri düşürecek hem de çalışma hacmini arttıracaktır.

Aynı durum granit ve kalker taşı için de geçerlidir. Bu taşlar yapıları gereği oldukça sağlam taşlardır ve ocaklarda bu taşları çıkartmak büyük bir güç gerektirir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da doğru makineleşmeye giderek, sektörün hacmi büyütülmelidir.

Gelişen teknolojiyi sürekli takip eden bir ekibe sahip Mermerin Kullanım Alanları
Mermer antik çağlarda anıtsal tapınak ve saray yapılarında kullanılırken günümüzde ise yapı ve dekorasyon sektöründe, yapısal olarak oldukça sağlam ve gösterişli bir doğal taş olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mermer yapısı gereği oldukça zor işlenebilen bir doğal taştır, dolayısıyla bu taşa nasıl şekil verileceğinin iyi bilinmesi gerekir. Taşlara şekil verilerek elde edilen mermer blokları binaların duvarlarının kaplanmasında, mutfak tezgahlarında, merdiven basamaklarında ve banyolarda sıklıkla kullanılır.

Bunun dışında, eski çağlarda olduğu gibi mermer, ev dekorasyonunda da kullanılır. Bu doğal kayaçtan imal edilen, masa, biblo, heykelcik gibi dekorasyon ürünleri oldukça sağlam ve gösterişli olmaktadırlar.

Bununla birlikte Granit taşı, mermerden de daha sağlam olduğu için, yoğun insan ziyaretine uğrayan hava alanları, terminaller gibi yapılarda daha yoğun olarak kullanılır.

adlı internet sitemizi ziyaret ederek, mermer, granit ve traverten çeşitlerimize göz atabilir, aklınıza takılan sorulara cevap bulmak ya da fiyatlandırma listesini görmek amacıyla bizlere sitemizin iletişim bölümünden ulaşabilir veya telefon numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.