kadınlık

Türkiye’de Kadın Olmak

Kadın olmak zordur Türkiye’de. Kadın olmak kadar hayatını devam ettirmek de zordur bu coğrafyada. Kadınların her gün bir şekilde hayatını kaybettiği Türkiye’de kadın cinayetleri son yıllarda iyice arttı. Bu nedenle zordur kadın olmak. Cinayetlerin yanı sıra tecavüz ve taciz de gün geçtikçe daha da artıyor ve kadınlar için hayat daha da zorlaşıyor.

Türkiye’de Kadın Cinayetleri Neden Arttı

Türkiye’de kadın cinayetleri hızla artıyor. Kadınlar eşinde, sevgilisinden, babasından, abisinden ya da iş arkadaşından şiddet görüyor. Şiddetin son aşaması ise kadının hayatına son vermek. Türkiye’de kadın cinayetlerindeki bu artışın en önemli nedenlerinden birisi kadının ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesi. Kadınlara yönelik yapılan açıklamalar erkeklerin kadınların haklarına olan saygısını azaltıyor ne yazık ki. Bunun sonucunda da kadının hayatına kasteden erkeklerin sayısı hızla artıyor.

kadınlık
kadınlık

Kadına yönelik şiddette eğitim seviyesi de çok belirleyici değil. Şiddete her kesimde rastlanabiliyor. Eğitimli erkekler de sevdikleri kadına şiddet uygulayabiliyor. Toplumsal duyarlılık azaldıkça, kadına yönelik cinayetlerin sayısında da artış gözlemleniyor. Kadını yalnızca anne, eş, kardeş olarak görmek ve kadına geleneksel rolleri yüklemek de kadının şiddete uğramısına neden oluyor. Nüfusunun yüzde 50’si kadın olan Türkiye’de çalışan kadın sayısı ne yazık ki çok az. Bu durum erkeklerin egemen olmasına neden oluyor ve erkekler kadınların en ufak isteklerini dahi şiddetle bastırarak egemenliklerini devam ettiriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.