Tüp bebek nedir

Tüp bebek bugün normal yollardan çocuk yapamayan eşlerin en büyük umudu durumundadır. Tüp bebek işleminde kadın ve erkeğe ait üreme hücreleri tüp bebek yöntemleri ile vücut dışında birleştirilir.

Kadın ve erkek üreme hücreleri birleştirildikten sonra vücut sıcaklığı sağlanan bir ortamda 48 saat birleşme için bekletilir. Bu süreç elde bulunan tüm hücrelerin yarısından fazlasında döllenme görülmesi ile son bulur. Bu döllenmiş yumurtalar artık embriyo adını alır.

tüp bebek nedir
tüp bebek nedir

Son işlem ise bu embriyoyu kadının rahmine geri koymaktır. Embriyoları kadın rahmine geri koymak için ince bir katater kullanılır. Tüp bebek yönteminde dünya çapında başarı oranı bugün %50’ye ulaşmış durumda. Ancak tüm tüp bebek gebelikleri başarı ile sonuçlanmaz.

tüp bebek nedir
tüp bebek nedir

Bazı tüp bebek gebeliklerinde düşük görülür. Ancak bu oran %50 içinde %10dur ve geri kalan %40 bebek sahibi olur. Son yıllarda oranda ciddi miktarda yükselme görülmektedir. Bu nedenle kısa zamanda bu oranın %70 çıkacağı düşünülmekte. Tüp bebek yöntemi ile deneme yapıp başarısız olanlar içinse 1 yıl sonra yeniden denemeleri tavsiye edilir.

2 comments

  1. merhaba benim yumurtalıklarımda sorun var. bebek sahibi olamıyorum 🙁 peki tüp bebek tedavisinde daha çok zarar görme ihtimali var mıdır ?

  2. risk ufak olsada var her zaman fakat evlat sahibi olmak bunun önüne geçmeli bu risk göze alınmalı diye düşünüyorum ben. tabi karar yine size kalmış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.