Tüp bebek ilaçları

Tüp bebek normal yollardan gebe kalamayan kadınlar için uygulanan mucizevi bir çocuk sahibi olma yöntemidir.Erkek spermleri ile kadın yumurtalarının laboratuar ortamında birleştirilmesi tüp bebek yönteminin genel kullanımıdır.

Laboratuar ortamında döllenip embriyo haline getirilen hücreler kadının rahmine ince bir katater ile yeniden yerleştirilir. Tüp bebek yöntemleri arasında bugün en çok kullanılanlar kendiliğinden ya da insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesidir.

tüp bebek ilaçları
tüp bebek ilaçları

Öncelikle tüpü zarar görmüş kadınlarda uygulanan tüp bebek yöntemi zamanla kısırlık durumlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda en çok kullanılan yöntem olan mikroenjeksiyon yöntemi menisinde hiç sperm olmasa da testisteki spermi kullanarak üreme yaratabilmesi ile bir devrim yaratmıştır.

tüp bebek yöntemiyle doğan bebekler
tüp bebek yöntemiyle doğan bebekler

Tüp bebek tedavisinde kadın yumurtalıklarını uyaran bazı ilaçlar kullanılır. Gonal-F, Puregon ve Menogon gibi ilaçlar embriyo oluşturmak için birden çok yumurta üretmeyi sağlarlar. Embiryo rahim içinde ne kadar çoksa gebelik şansı o kadar yüksektir. Tek embriyo yerleştirmede %10 olan şans 3 embriyo’da yüzde 30’a, bazı anne adaylarında ise %40’a kadar çıkar

3 comments

  1. ben tüp bebek tedavisi görürken çeşitli ilaçlar kullanmıştım sonrasında kıllanmalar oldu vücudumda ve yüzümde 🙁 sizce daha kötü etkileri olur mu

  2. bizde eşimle tüpbebek yöntemine başvurduk ve sağlıklı bir oğlumuz war. hiç kimsenin kokrkmaması gereken bişey insanın yawrusu olması kadar güzel bişey yok dünyada..

  3. burada kısır olan bir insanın bile çocuğu olabileceği yazıyor fakat gerçekten böylemi Türkiye de yapılabiliyor mu bu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.