Tesettürde bu yıl moda belirleniyor

Genellikle bayanlar giyim kuşamına daha fazla dikkat ederler ve modayı daha fazla takip ederler. Giyim kuşam; vücudun bir kısmını veya tamamını kapsayan kıyafetlere verilen genel bir isimdir. Kıyafetlerin insanoğlu için vücudu doğa şartlarından en iyi ölçüde koruyabilmektir. Hava koşullarının yanı sıra, spor, konferans gibi çeşitli mekanlarda giyilen kıyafetlerde değişmektedir.

Giyim kuşamın hayatımızdaki önemli işlevlerinden bir tanesi kişinin stilini, zevk ve modayı yansıtmasından kaynaklanır. Sosyal hayatta giyim önemli bir rol oynar. Örneğin bir asker üniforma giydiğinde devletin otoritesini bulunduğu ortamda temsil etmiş olur. Toplumlarda kıyafetler, kişinin; alçak gönüllülük, din, cinsiyet ve statüsünü belirtir.

Batılı toplumlarda genellikle etekler, şallar, çantalar bayanlara yönelik giyimde ön plana çıkarken kravat, pantolon gibi aksesuarlar ise erkeklerin giyimlerinde öne çıkmaktadır. İslam dinine göre bayanların gösterişsiz ve tesettüre uygun olarak giyinilmesini ister. Tesettürlü bayanlar da kıyafetlerini seçerken bu hususa dikkat ederler İslam dininin belirttiği kurallar ölçüsünde kıyafet giyerler. Müslüman bir bayan giyinme tarzını artık kendisi belirliyor.

Tesettür alanında yapılan çalışmalar yavaş yavaş meyve vermeye başlamış görünüyor. Günümüzde artık tesettür alanında birçok firma tesettürlü bayanların giyim konusundaki ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu gelişmeler tesettürlü bayanlar için aslında bir fırsat olarak görünüyor. Geçmişte büyüklerimiz genellikle kendileri kıyafetlerini dikerlerdi. Çünkü piyasada tesettürlü bayanlara özel üretimler yoktu. Eşarp yerine yağlık dedikleri ince beyaz tülbentleri takmışlardır. İslami usullere göre dikilen kıyafetleri giyim kuşama farklı bir pencere aralıyor.

Başörtü modelleri günümüze uygun renk tonlamalar ile karşımıza çıkıyor. Eşarp modelleri yıllık olarak farklı ve desenler ile yenileniyor. 2012 Eşarp Modellerini tesettürlü bayanların dikkatini çekeceğe benziyor. Pardesü Modelleri eskisi gibi belirli modellerden oluşmuyor oldukça geniş bir perspektif çiziyor. Tesettürlü gelinlik modelleri içinde 2012 yılı ile birlikte gerekli çalışmalara başlanmış artık onlarında desenleri ve modelleri farklılaşmaya başlamış. Tesettür ile ilgili çalışmaları takip etmek için  adresini ziyaret edebilir son gelişmeleri oradan öğrenebilirsiniz.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.