Tampondan enfeksiyon kapılır mı?

Bu soru tüm kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Tampondan enfeksiyon kapma ihtimali son derece düşük olmasına rağmen vardır. Toksik Şok Sendromu olarak adlandırılan bu durum 100.000 de bir kadında görülmesine rağmen oldukça ciddi bir sendromdur ve tedavi edilmesi şarttır.

Toksik Şok Sendromu tampon kullanımı sonucu oluşan bir sorun değildir.Ancak tampon üzerinde belirli mikroplar çok rahat yerleşir ve uzun süreli kullanımlarda tampon içindeki mikrop sayısı fazlasıyla artar. Tüm gece aynı tamponu kullanmak sorunu ortaya çıkartan en temel nedendir.

tampondan enfeksiyon kapılır mı ?
tampondan enfeksiyon kapılır mı ?

Toksik Şok Sendromu en fazla uzun süreli kullanım için hazırlanmış süper emici tamponlarda görülür. Tampondan enfeksiyon kapmış kadında ani ateş yükselmesi ortaya çıkar. Baş dönmesi ve kusma başlar. Acil olarak doktor müdahalesi gerektirir bir durumdur.

tampondan enfeksiyon kapılır mı ?
tampondan enfeksiyon kapılır mı ?

Tampon çıkartılmalı ancak çöpe atılmamalıdır çünkü doktor, soruna yol açan mikrobu bulabilmek için tampona ihtiyaç duyabilir. Toksik Şok Sendromu ölümcül bir durum olmasa da ciddi şekilde sarsıntı yaratabilir. Bazen Toksik Şok Sendromu sonrası kadınlarda vajinismus oluştuğu da görülmüş bir durumdur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.