Soğuk algınlığına dikkat

Yaz sezonunun bitmesi ve sonbaharın başlamasıyla beraber kalabalık mekanlarda, özellikle anaokulları, kreş, okul gibi çocukların daha çok bulunduğu yerlerde solunum yolu ile bulaşan hastalıklar daha sık görülmektedir.

Sonbahara girerken karşılacağımız soğuk algınlığı şikayetimizle ilgili olarak bir kaç bilgi vereceğiz. Gırtlaktan alt kısmına alt solunum yolları üstüne ise üst solunum yolları denir. Üst solunum yollarında çeşitli mikroplar ve virüsler tarafından enfeksiyona sebep olabilir.

Soğuk algınlıklarında sıklıkla görülen belirtiler burun tıkanıklığı, burunda sürekli olarak akıntı olması, hapşırık ve hafif ateşli vakaların yanı sıra öksürük şikayetleri gözlenmektedir.

Soğuk algınlığına dikkat
Soğuk algınlığına dikkat

Çocuk ve daha küçük yaştaki bebeklerde gece uykusuzluk ve iştahsızlık şikayeti başlar. Bu tür hastalıklarda gereksiz yere antibiyotik kullanımından sakınmak gereklidir.

Peki soğuk algınlığı ve grip için ne gibi önemler alabiliriz?

Riskli varsayılan gruplar ve sağlık çalışanları mevsimlik aşılarını yaptırmaları, bu hastalıktan korunmak için büyük önem taşıyor. Aşı olmak için en uygun zaman ise Eylül ile Ekim ayları arasındaki dilimdir.

Hasta olan kişilerden uzak durmak bu hastalıktan korunmanın en önemli püf noktasıdır. Eğer hasta olan birine yaklaştıysanız ve temasa geçtiyseniz. Hastalıgın kuluçka süresine göre 2-8 gün içerisinde sizde hastalığın belirtilerini kendi üzerinizde fark edersiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.