Sivas Kangal Köpeklerinin Eğitimi

Sivas kangal köpeğinin eğitilmesi çok eski zamanlara gittiğimizde kangal köpeğinin insanlarla ilk tanışmasına kadar gitmektedir. Kanga köpeklerinin eğitiminde rol oynayan en önemli faktörlerden biri ise sahibi ile köpek arasındaki piskolojik ve duygusal bağdır.

Dışarıdan çok saldırgan olan bir sivas kangalı sahibi yanına gidince uysallaşıp, kuyruk sallamaya başlayıp, sırnaşabiliyorsa o köpek ile sahibi arasında duygusal bir bağ kurulmuş demektir.Komut vermeye gelince; sivas kangal köpeği her köpek gibi insanlar ile ayn dili konuşamadığından verilen komutlar kısa ve verdiğimiz komutların anlamını elimizle ifade ederek vermeye başlamalı,bu komutlara köpeklerimizi alıştırmalıyız.

kangal köpeği
kangal köpeği

Komutlar verilirken sesli emirler uygun bir hareketle desteklenmelidir. Her başarılı hareketten sonra sivas kangal köpekleri ödüllendirilmelidir. En önemli eğitimlerden bir tanesi ise temel ithaat eğitimidir. Temel itaat eğitimi : Bu eğitimin amacı , her emri aynen uygulayan bir köpeğin ye- tiştirilmesidir. Temel itaat eğitimi köpek eğitiminin esasını teşkil eder.

Burada köpeğe kazandırılan yetenek ile ilerideki özel eğitimlerin ve özel görevlerin başarılması sağlanmaktadır. Temel itaat eğitiminde köpeklerde zincir tasma ve 150 cm uzunluğundaki sevk kayışı uygulanır.Bu eğitimin uygulaması iki aşamada yapılmaktadır. Birinci aşamada köpeğin yanında ve zincir tasmayla, ikinci aşamada ise köpekte sevk kayışı mesafesi kadar uzaktan emirler verilerek eğitim yapılır.

Bu eğitimde kullanılan emirler köpeğe yavruluk döneminde sözcükler halinde öğretildiğinden dolayı , bu emirleri köpeğe daha kolay uygulatmamız mümkündür.Sizde adresine girerek sitemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilir,belki bir adet sivas kangal köpeği sahibi olabilirsiniz.

6 comments

    1. aynen o zamanlarda daha rahat alışıyorlar ve bakımlarını da bir anda değil yavaş yavaş öğreniyorsun

  1. Benim 2 tane fabrikam var şuan bekçi köğeği olarak alman kurtlarımız var yani şantiye içinde dolanıyorlar bekçilik yapıyorlar kangal almayı düşünüyorum kangal bu konuda iyi midir ne dersiniz ?

  2. çok süper köpekler valla şuan benimde bir kangal köpeğim var ve tüm komutlarımı yapıyor bence herkesin 1günlükte olsa böyle bir köpeği olmalı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.