Sistit Belirtisi ve Tedavisi

Sistit idrar yolu iltihabıdır. Sistite neden olan bakterinin adı ‘e.koli’dir. Diğer idrar yolu enfeksiyonlarına göre daha basit olduğundan ve bakteriler dışında hiçbir nedene bağlı olmadığından ‘basit enfeksiyon hastalığı’ olarak da adlandırılır.

Kadınlarda görülme oranı erkeklerde görülme oranından daha fazladır. Ortalama olarak her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde en az bir defa sistit olur. Hamileler de görünme oranı ise %2-4 arasındadır.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmesinin sebebiyse üreme organların anatomik yapısı ve kadınlarda idrar kanalının erkeklerin idrar kanalına göre daha kısa olmasıdır. E.koli adı verilen bakteri üreme organlarından idrar torbasına doğru çıkarlar.

Bu bakteriler genellikle idrarla birlikte atılırlar. İdrarla atılamamaları durumunda ya da çok fazla sayıda bakteri üremişse idrar torbasına yerleşirler ve böylece sistit oluşur. Hijyene dikkat edilmemesi ve cinsel aktiflik riski arttırıcı etmenlerdir. Özellikle bayanlarda balayı döneminde cinsel aktifliğin artmasıyla ‘balayı sistiti’ de denen sistit sıkça görülür.
Sistit belirtileri:

Sistit Belirtisi ve Tedavisi
Sistit Belirtisi ve Tedavisi

-Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarda kan, nadiren ateşlenme, kasıklarda ve karın bölgesinde ağrı, akıntı.
Sistitse tanı, fizik muayene ve laboratuar yöntemleriyle konulmaktadır.

Tedavisi ilaçla, antibiyotik ve antiseptiklerle kolayca mümkündür. Ancak tekrarlayan ve geçmeyen sistitlerde, altında başka sebepler, hastalıklar olup olmadığı uzman doktorlar tarafından incelenmelidir.
Sistit tedavisinde ilaçların tamamının kullanılması çok önemlidir. Şayet yarıda bırakılan ilaç tedavisi sistitin iyileşmeden tekrarlamasına sebep olacaktır.

Sistitin önlenmesi veya tekrarlanmasının önlenmesi için, düzenli aralıklarla ürolojik muayene, idrar tutmama, genital temizliğe dikkat edilmesi (temizliğin önden arkaya doğru yapılması) , cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında hijyene önem verilmesi, cinsel ilişki sonrasında idrar yapılması, iç çamaşırlarının günlük değiştirilmesi ve iç çamaşırının pamuklu olmasına özen gösterilmesi, özellikle ayak bölgesi olmak üzere vücudu soğuk algınlığına karşı korumak ve bol su içmek sayılabilir.

2 comments

  1. merhabalar. bende idrarımı yaparken çok sancılı bir şekilde oluyor. bu bir sistit belirtisi olabilir mi yoksa farkı şeylerin habercisi midir ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.