Şaşılık Ciddi Bir Göz Rahatsızlığıdır

Şaşılık halk dilinde göz kayması olarak da tabir edilir. Sağlıklı bir göz adeta kamera gibi görmek istediği cisme odaklanır, fakat şaşılıkta sağlıklı olan göz görmek istediği cisme odaklanırken sağlıklı olmayan göz başka bir cisme odaklanır. Böylece beyne farklı mesaj gider. Kayan göze ait görme merkezi ilk anda fark edilmezse gelişme meydana gelmez ve buradaki üniteler işlevini kaybeder.

şaşılık
şaşılık

Çocuklarda gelişim hızla devam ederken keza gözlerde de gelişim yaşanmaktadır. Gözde problem olmasa bile muayene edilmeli varsa bir kusur kısa surede tedaviye başlanmalıdır. Teşhis konma ve tedaviye başlama suresindeki zaman ne kadar kısa olursa sonuçta o kadar iyi olacaktır. Doktora gitmekte aile gecikmemelidir.

Özellikle şaşılık için montaj dönemi 4 ayı geçmemeli. 4 ayı geçince bu ünite görevini tam olarak icraat edemiyor. Süre ne kadar uzun olursa görme gelişimi de o kadar yavaş olur. Bu durum tedavi suresini etkiler ve tedavi sonrası şaşılık tamamen ortadan kalksa da görme kalitesi düşük olur bu da hastada kalıcı görme bozukluğu izleri bırakabilir.

Şaşılığı kendi arasında ayıracak olursak; doğumda, üç dört yaslarında sıkça görülen tipleridir. Doğumsal şaşılığı olan bebeklerde görüntü montaj üniteleri yeni gelişme gösterdiği için tedavi olabildiğince hızlı olmalıdır. Şaşılıkta tedavi yöntemi 2 turlu yapılmakta gözlük kullanarak hastanın şaşı olan gözünün bu yönteme olumlu cevap vermesi vermemesi veya ihmal edilerek geciktirilme durumunda ameliyat edilmesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.