Saç dostu besinler

Saç sağlığında beslenme alışkanlıklarımız önemlidir. Saç, tükettiğimiz gıdalardan da doğrudan beslenir.
Sağlıklı ve uzun ömürlü saçlar için tüketilen gıdalar saçlar üzerinde bire bir etkilidir.

Demir bakımından zengin olan kırmızı et, yeşil sebzeler ve tahıllar saçların hızlı uzamasına yardımcı oluyor. Protein bakımından zengin olan deniz ürünleri ile beyaz et ve kırmızı et saç tellerinin güçlenmesini sağlar.

saçlarınız dökülmesin
saçlarınız dökülmesin

B12 ve B6 vitaminleri bakımından zengin olan süt, yumurta, peynir ve tahıllı gıdalar yeni saçların çıkmasını sağlamaktadır. Saç, parlaklığını çinkodan almaktadır ve çinko içeren kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, yoğurt ve kırmızı et tüketmek parlak saçlara sahip olunmasına katkı sağlar. Başta portakal ve çilek olmak üzere C vitamini zengini meyve ve sebzeleri tüketmek saç dersinin hücre yenilenmesini tetikler.

saç dostu besinler
saç dostu besinler

Sağlıklı saçların en çok ihtiyaç duyduğu vitamin olan A vitamini, elma, patates ve kayısı gibi meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Bu meyvelerin yeteri miktarda tüketimi saç sağlığının korunması açısından önemli olmaktadır.

Siyah çikolata, çilek, yeşil sebzeler ve böğürtlen antioksidan görevi görür. Antioksidan saç ve saç derisinde hücre yenilenmesi sağlar, saçları ve saç dersini güçlü tutar. Bu besinleri tüketerek saçınızı güçlendirmiş olursunuz.

5 comments

  1. kız arkadaşım bunun için birsürü serumdur kremdir uğraşıp duruyor çözümü doğada aramak mantıklı fakat bu bilgileri bulmak zor. paylaştığınız için teşekkür ederim.

  2. benim de saçlarım aşırı dökülüyor. bugüne kadar yağdır şampuandır kremdir ne denediysem bi faydasını göremedim dökülmeye de devam ediyor moralim çok bozuluyor saçlarımı dökülürken görünce 🙁

  3. dostum moralini bozarsan daha çok dökülür herşey psikolojik sonuçta. o şampuanları bırakınca daha çok dökülüyor

  4. ben yemek seçmiyorum herşeyi yediğim içinmiş demekki saçımın sağlığı ve güzelliği. arkadaşlarımın nasıl böyle oluyor sorusuna artık verebleceğim bi cevabım var.. besleniyorum=))

  5. Bende de saç dökülmesi problemi var.Ne kadar uğraştıysam buna bir son veremedim.Sizden saç dökülmesi hakkında kesin bir yöntem varmı.Ayrıca bu saç dostu besinleri de deneyeceğim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.