Saç dökülmesinin nedenleri

Saçın, insanlar için dış görünüşü farklılaştıran en önemli etmenlerden biri olduğunu sık sık duyarız. İnsanlar karşı cinsten bireylerle karşılaştığında en çok dikkat ettikleri noktalardan biri de saçlardır. Dış görünüş her ne kadar önemli değil dese de insanlar, birçoğumuz bireyleri ilk olarak dış görünüşüne göre ön yargılarla tanımlarız. Dış görünüşe anlam katan saçlar da vazgeçilmez bir parçamız olmuştur.

saçların dökülme nedenleri
saçların dökülme nedenleri

Saçların ne kadar uzun olduğundan çok bakımlı olması, sağlıklı olması çok daha önemlidir. Bakımsız ama uzun bir saç pek te hoş bir görüntü oluşturmaz. Saçla ilgili en yaygın sağlık sorunlarından biri de saç dökülmeleridir. Saç dökülmesine neden olan etmenler nelerdir?

sağlıklı saçlar
sağlıklı saçlar

Saç dökülmesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Asıl nedeni tespit edilip, bunun için kalıcı çözümler üretmek lazımdır. Zira asıl neden belirlenmeden rastgele yapılan bakımlar bırakıldıktan sonra saçlarınız yine dökülmeye devam edecektir. Saçlardaki dökülme kontrol edilmelidir. Uzun süreli saç dökülmelerinde kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır.

Mevsimsel saç dökülmeleri: Mevsimler arası geçişlerde saçlarda hava değişikliğine bağlı olarak dökülmeler görülebilir. Bu dönemde saçlara maskeler yapılarak gerekli bakımları sağlanmalı, saç dökülmesi engellenemese bile en aza indirilmeye çalışılmalıdır. Fakat saç dökülmesi uzun zaman devam ederse bir hekime başvurulmalıdır.

Saça yapılan yanlış müdahaleler: Saçlara yapılan yanlış müdahaleler de saçların dökülmesinde en önemli nedenlerdendir. Saçların yüksek ısıda şekillendirilmeye çalışılması saçları inceltir ve bir süre sonra koparak dökülmelere neden olur. Bunun dışında saçlarda kullanılan jöleler de saç dökülmelerini tetikler. Saçlarınızın dip kısımlarına mümkün olduğunca jöle dokundurulmamalıdır. Saçlar jölelendiği gün içinde tekrar yıkanmalıdır.

saç bakımları
saç bakımları

Ağır diyetler sonucu meydana gelen saç dökülmeleri: Bilinçsizce yapılan ağır diyetler sonucu saçlarda aşırı dökülmeler görülebilir. Vücudun aşırı şekilde vitaminlerden proteinlerden ve diğer ögelerden uzak kalması saçlara zarar verir. Eğer saçlarımız dökülmesin istiyorsak beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Olağan saç dökülmeleri: Olağan saç dökülmelerinde günlük 100 tele kadar dökülme gözlemlenebilir. Dökülen saçlar yerine yenisi gelir. Olağan saç dökülmesinde endişelenilmemelidir. Çünkü gün içinde yaşanan stres, sıkıntı, vitamin eksikliğinden dolayı dökülmeler görülür.

saça uygulanan bakımlar
saça uygulanan bakımlar

Yanlış uygulanan saç temizliği: Saç temizliğinde kullanılan şampuanlara çok dikkat edilmelidir. Rastgele şampuan seçimi yapılmamalıdır. Günümüzde çok popüler olan 2si bir arada(krem+şampuan) şampuanlar, saç diplerinin yumuşamasına neden olduğu için saç dökülmesini tetikler. Saçların dökülmesini engellemek için kremsiz şampuan tercih edilmelidir. Krem kullanılması gerekiyorsa ayrıca kullanılmalı ve saç diplerine dokundurulmadan uç kısımlarına uygulanmalıdır.

5 comments

  1. Benim saçlarımda çok aşırı bir derecede dökülüyor.Bu sorunu çözmek için saç dökülmesini azaltan kremler kullanıyorum.Bu davranışımın saçlarıma bir zararı olurmu diye korkuyorum.Bu konudada bilgi verirseniz sevinirim.

  2. ben saclarıma bitkisel ürünler kullanıyorum hatta bazen hiç ürün kullanmıyorum direk bitkilerle yapıyorum az da olsa ürünlerde katkı maddesi var yani. Saçlarım gayet sağlıklı. Aktarcılara giderseniz saç dökülmemesi için yağlar var

  3. benimde saçlarım dökülüyor ne jole kullandım ne bişey. ırsi de değil ailemde kel yok ama benm bu dönemler aşırı bi dökülme başladı ne yaptıysam önüne geçemiyorum

  4. eskiden saçlarım hiç dökülmezdi ama saçımı vaxlayıp 3 gün yıkamadığım zamanlardan sonra aşırı bir dökülme, seyrelme oldu. şimdi artık vax kullanmıyorum, kullanmanızıda tavsiye etmyorum.

  5. saç dökülmesi saçın beslenmesiyle alakalı bir durum olarak biliyorum. saçlarını hergün yıkayan insanların dökülme oranı iki veya üç günlük periyotlara yıkayanlara nazaran daha fazla bunun sebebi de saçların yağlanması saçları besliyormuş. böyle birşey duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.