Proteinler ile İlgili Bilmedikleriniz

Proteinler, besin grupları arasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Genel olarak vücudumuzda yapıtaşı olarak görev alırlar. Kaslarımız, çoğu organımız ve hücrenin önemli bir kısmı proteinlerden oluşur.

Vücudumuza aldığımız besinler, besin gruplarına göre belli sınıflara ayrılır ve vücutta gerekli olduğu bölgeye gönderilir. Vücudumuzdaki hücreler sabit değildir ve sürekli bir değişim içerisindedir. Yani, bazı hücreler ölürken yerine yeni hücreler oluşturulur. Bu şekilde hücrelerimiz sürekli yenilenerek metabolizma dengemizi oluşturur.

Proteinlerin diğer besin gruplarına göre çok önemli bir özelliği vardır. Diğer besin grupları gerek duyulduğunda birbirine dönüşebilirken, proteinlerin üretilmesi ancak dışarıdan protein alınarak gerçekleşebilir.
Bu ne demektir? Mesela biz şekerli gıdalar yediğimizde vücudumuzun yağa ihtiyacı varsa şekeri yağa dönüştürebilir. Aynı şekilde yağı da şekere dönüştürebilir. Ancak proteine ihtiyacı varsa bunu ancak proteinli gıdalardan üretebilir.

Proteinler ile İlgili Bilmedikleriniz
Proteinler ile İlgili Bilmedikleriniz

Bu yüzden beslenme uzmanları hangi diyeti önerirlerse önersinler bu diyetin içinde mutlaka proteinli gıdaların bulunması zorunludur. Çok klasik ve bilinen bir örnekten yola çıkalım.

Rejim yapan insanlara sabahları en azından kibrit kutusu kadar peynir yemeleri tavsiye edilir. Bunun sebebi peynirin proteinli bir gıda olmasıdır. Bunun yerine bir bardak süt veya haşlanmış yumurta da yenebilir. Az önce bahsettiğimiz gibi proteinsiz bir öğün sağlıksız bir öğün demektir.

Proteinli gıdalar, bitkisel kaynaklı ve hayvansal kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bitkisel kaynaklı olanlar genellikle baklagillerdir. Hayvansal kaynaklı olanlar ise et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık gibi gıdalardır.
Bir insan günde ortalama kendi ağırlığının gram cinsinden miktarı kadar proteine ihtiyaç duyar.

Yani 60 kilo bir insan yaklaşık 60 gram günlük protein almak zorundadır. Eğer almazsa vücutta bazı eksiklikler ve rahatsızlıklar görülebilir. Öğünlerimizde aşırıya kaçmamak üzere mutlaka proteinli gıdalar bulundurmalı ve mümkün olduğunca farklı protein kaynaklarından beslenerek zengin bir beslenme programı oluşturmalıyız.

3 comments

  1. Günlük yediğimiz yiyeceklerin hemen hemen hepsinde olan proteinlerin çok yararlı olduğunu herkes bilir. Proteinler vücudumuzun gelişiminde büyük yararı vardır.bu yüzden protein içeren yiyecekler yemeye çaba sağlayın.

  2. proteinler vücudumuz için önemli bi besin kaynağıdır. vücudumuzdaki birçok yapım onarım olaylarında görev aldığı için proteinleri hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

  3. proteinin yararlarından ziyade fazlasının zararlarından da bahsedilmesi gerekiyor bence nitekim herşeyin fazlasının zararı oluyor. protein çok alınırsa kilo yapabilir mesela en basiti bu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.