Obezite Belirtileri ve Tedavisi

Bilindiği gibi obezite, başta Amerika olmak üzere dünyada birçok ülkede yaygın olarak görülen bir tür yeme bozukluğudur. Obez bir insan, abur cubur yemeyi alışkanlık haline getirmiş ve sürekli kilo problemi yaşayan bir insandır.

Bu durum kişinin sosyal hayatını olumsuz bir şekilde etkiler ve kişinin psikolojik sorunlar yaşamasını da beraberinde getirebilir. Şüphesiz ki hiç kimse böyle bir sorunla karşılaşmak istemez.

Peki insanları obeziteye götüren şey nedir?
Bu sorunun cevabını geçtiğimiz yıllarda Amerika’da çekilen bir belgesel film oldukça güzel açıklıyor. Belgeselde 30 yaşlarında genç ve sağlıklı bir erkek 1 ay boyunca Fastfood yiyerek 1 ayın sonunda vücudunda ne gibi değişikliklerin meydana geleceğini araştırıyor.

Obezite Belirtileri ve Tedavisi
Obezite Belirtileri ve Tedavisi

Deneye başlamadan önce sağlık kontrollerinden geçen ve bütün vücut fonksiyonları normal değerlerde çıkan genç 1 ay boyunca sabah, öğle ve akşam öğünlerinin üçünü de Fastfood restaurantlarında yiyor.

Deney sonunda elde edilen sonuçlar oldukça ürkütücü. Bu kişi 1 ayın sonunda tam 13 kilo alıyor ve kan değerlerini tekrar ölçtürdüğünde kanındaki kolesterol değerinin neredeyse 3 katına çıktığı görülüyor.

Sadece bu araştırma bile Fastfood tarzı beslenmenin aslında ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamak için fazlasıyla yeterli olsa gerek. Bu da bize bir kez daha gösteriyor ki, Fastfood yemeyi mümkün olduğunca azaltmalı ve sebze ağırlıklı öğünlere yönelmeliyiz.

3 comments

  1. Merhaba benim 8 yaşında bir oğlum var.Yemek yemeyi çok seviyor.Kilosu giderek armaya başladı.Obezite hastası olmasından çok korkuyorum.Önerilerinizi bekliyorum.

  2. ya bu obezite sorunumuzu nasıl çözeceğiz. tartılara çıkamaz oldum. hiç bir kıyafetim olmuyor 🙁 bu sorunum çözülse en mutlu insan ben olcam

  3. eskiden obezite mi varmış ya şimdi her bulduğumuzu bilinçsizce yediğimizden kaynaklanıyor bütün bunlar. ah biraz hazırcı değil de araştırıcı olsak ne olur sanki 🙁

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.