Mühendislik hizmeti almadan yapılmış binaların durumu

Mühendislik, belki de insanın yaradılışından sonra ki ilk meslek dalıdır. Bu fikre varmazın sebebi ise insanın yaratıldığı andan itibaren doğanın zor şartlarına ayak uydurabilmek için barınma ihtiyacı duymuştur. Bu barınma sorunu vahşi yaşam şartlarının devamlı artması ile sürekli olarak da gelişme ihtiyacı duymuştur. Bu vesile ile günümüze kadar değişerek ve gelişerek gelmiştir. Geçmişin tarihi kalıntıları bu tezimizi desteklemektedir.

 

 

 

Eski roma imparatorluğunun kalıntıları, Osmanlının eski cami ve köprü gibi eserlerinin günümüze kadar taşınmış olması da daha o çağlar da dahi bu mühendislik biliminin ne kadar ilerlemiş olduğunu göstermektedir. İnsanlık için her türlü mühendislik çok önemli olsa da en önemli ve ihtiyaç duyduğumuz mühendislik dalları inşaat ve benzeri mühendislikler olmuştur. Çünkü insanın başını sokacak bir yer arayışı genel olarak iç dünyasının dışa vurumu olarak gerçekleşir.

Günümüzde de bu konuda ilerleme göstermiş mühendislikler çoktur. Bunlardan biri olan Soylu mühendislik olarak bilinmektedir. Trabzon mühendislik alanında giderek büyüyen şehirlerde planlı şehirleşmenin önünü açan kuruluşlar olarak ortaya çıkmışlardır. sitesinden referanslarına ulaşabilrsiniz.

One comment

  1. mühendislik çok önemli bir meslek olmakla birlikte kıymeti geç anlanan bir meslek aynı zamanda. gerek van depreminde olsun gölcük depreminde olsun mühendis kontrolünden geçmemiş binaların hali ortada. içinde insan yaşayacak binayı kafasına göre yapan vicdanların Allah korkusuna ihtiyaçları var biraz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.