Moda Tercihlerimizi Nasıl Yapıyoruz

İnsanlar var oluşlarından beri giyinirler. Giyinmeyi de öncelikle doğal şartlar, iklim şartları belirlemiştir. Günümüzde ise giyinmek bir zorunluluk olmaktan çıkmış, zevk alacağımız bir etkinlik olmuştur. Bugün ne giyeceğimize neredeyse moda ve tekstil patronları karar veriyor. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı nerede ne giyecek bunu moda belirliyor.

Peki, bütün insanlar modaya uygun giyiniyor mu? Modayı çok sıkı takip edenler bulunduğu gibi modayla kendi zevklerini ve ihtiyaçlarını birleştirenler de bulunuyor. Modayı tam olarak takip etmek ve modaya uygun giyinmek biraz da maddiyatla ilgilidir. Her yıl değişen moda kıyafetlerimizi de sürekli yenilememizi gerektirir ki, bu çok kişi için pek mümkün değildir.

Moda Tercihlerimizi Etkileyen Faktörler

Moda Tercihlerimiz
Moda Tercihlerimiz

Sosyal bilimcilerin yaptığı araştırmalara göre moda tercihlerimizi gelenekler, duygular, kaçış ve mantık etkiliyor. Gelenekleriyle alışveriş yapanlar aile, iş, arkadaşlık gibi değerleri önemsiyorlar ve bu değerlere uygun bir stil tercih ediyorlar. Duygu grubundakiler için kendi zevkleri ve stilleri her şeyden önemli oluyor ve alışverişte kendi zevklerini ön plana alıyor.

Kaçış grubunda bulunanlar ise farklı stilleri ve akımları birleştirerek giyinmeyi tercih ediyorlar. Mantık grubu için işlevsellik her şeyden önemli oluyor. Hem işlevsel hem de modern bir tarzda giyiniyor. Renkler, kumaşlar ve modeller de her grup için farklı oluyor. Siz de moda tercihlerinize ve stilinize göre hangi gruptan olduğunuzu belirleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.