Moda Dediğimiz Olgu Nedir?

Geçmişten günümüze süren ve gelecekte devam edecek bir gerçektir giyinmek. Geçmiş senelerde bir zorunluluk olarak gerçekleşen giyinmek günümüzde bir zevk unsuru olarak karşımızda bulunuyor. Mevsimlere göre değişen giyinme alışkanlıkları ile giyinmek günümüzde artık çok çeşitlenmiş bir halde.

Modanın Yeri
Modanın Yeri

Giyinme kavramı günümüzde moda ile yakın ilişki içerisindedir. Kelimenin anlamına baktığımız zaman bir toplumun belirli bir zaman dilimindeki genel eğilimlerine verilen isim olarak karşımıza çıkar. Sanat, resim, mimari, edebiyat, spor ile ilgili yerlerde de kullanılan bu kavram daha çok giyim sektöründe karşımıza çıkıyor.

İnsan Üstündeki Etkileri

Oluşum sürecine baktığımız zaman bazen büyük ve köklü değişiklikleri gerektirirken bazen de şans eseri bir anda oluşabildiğini görürüz. Örnek olarak toplumda giyiniş anlayışları zaman içerisinde değişir. Eskiden daha klasik kıyafetler seçilirken beğeniler değişir ve daha sade ve rahat kıyafetler seçilebilir.

Bütün bu değişiklikler yaşanır iken her kişi bu değişikliğe uymak istemeyebilir. Değişimleri sürekli takip eden bir çevrede yaşayan insanlar bu değişiklikleri hayatına hemen alırken bazı kişiler değişiklikleri önemsemez ve kendi tarzını devam ettirme yoluna gidebilir. Yine bazı kişilerin takip etme şansı olmadığı için değişikliğe ayak uydurmak istemeyebilir.

Yapılan araştırmalar bu değişikliklerin her bir birey grubuna göre değişiklik gösterdiğini ortaya koyuyor. Kadın, erkek, çocuk, gençler, yaşlılar gibi belirli gruplara ayrılan insanlar farklı seçeneklerle karşı karşıya kalıyor günümüzde. Belirli kişilerde ortaya çıkan bu değişim en sonunda bütün bir grubu etkileyecek düzeye ulaşıyor ve değişim tam anlamıyla gerçekleşmiş oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.