Microsoft Surface’in Satışları Sonunda Açıklandı

Microsoft’un Windows 8 ile birlikte piyasaya sunduğu Surface, piyasaya çıkmadan önce gayet güzel bir şekilde bir reklam öğesi olarak kullandığı tablet bir süredir satıştaydı. Ülkemizde de olmasa da Microsoft’un kendi mağazalarında satışa çıkan Surface, ARM tabanlı işlemci mimarisi ve Windows 8 ile beraber duyurulan Windows RT işletim sistemi ile çıkması da dikkat çekmekteydi. Satış pazarlama ağının bir türlü genişletilmemesi, halen daha Amerika dışında pek çok yerde satılmayan cihazın, Windows 8 duyurulduğundan beri yalnızca 1 milyon adet satıldığı açıklandı.

Söz konusu 1 milyonluk satışı olumlu ve olumsuz değerlendiren iki taraf var. Bir çok bilgisayar üreticisinin ağır tepkisini çeken Microsoft halen daha kafa karışıklığına sebep olan Windows RT ve Windows 8 isimlendirmesinden vazgeçmiş değil. Bilgisayar üreticilerine göre Microsoft’un ARM tabanlı işlemciler için kırpılmış bir Windows kullanması ve bunun metro arayüzüne sahip olması, kullanıcıların daha fazla kafasını karıştırıyor. Çünkü bu kırpılmış iletim sisteminde herhangi bir masaüstü ekranı bulunmuyor ve yalnız Metro arayüzün kullanılmasına olanak tanıyan bu sürüm Windows RT olarak tanımlandırılıyor, adlandırılıyor. Bu sebeple kullanıcılar, farklı anlayamadıkları için cihazı satın aldıktan kısa bir süre sonra farkı anlayıca Surface’i iade ediyor.

Kullanıcıların asıl merakla beklediği, tam anlamıyla alıştığımız Windows masaüstü ve Metro arayüzüne sahip tablet Surface Pro halen piyasaya çıkmış değil. Bu yıl içerisinde Surface Pro’nun çıkması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.