Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Besinleri yakma hızına ‘metabolizma hızı’ denir. Metabolizmanın yeterince hızlı çalışması demek aldığınız besinlerin enerjiye dönüştüğü yani vücudunuz tarafından eksiksiz bir şekilde yakıldığı anlamına gelir.

Metabolizma bazı durumlarda yavaşlar. Bunları genel olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, menapoz-ostropoz, tiroid hormonunun yeterli çalışmaması, düzensiz ve yanlış uygulanan diyetler , yetersiz fiziksel aktivite olarak sınıflandırabiliriz.
Bu durumlarda , yeterli kalori yakılamaz, vücut yağları depolamaya başlar ve kilo artışı söz konusu olur. Kadınlarda erkeklere oranla kas kitlesi az, yağ kitlesi çok olduğundan metabolizma hızı daha düşüktür.

Her ne kadar bazen elimizde olmayan sebeplerle metabolizmamız yavaşlamış olsa da metabolizmamızı yeniden hızlandırmak elimizde.
İşte size metabolizmayı hızlandırıcı bazı öneriler:

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Egzersiz yapın: Düzenli egzersiz yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Spor salonlarına gidemiyorsanız bile düzenli yürüyüşler, bisiklete binme, hafif tempolu koşu, yüzme enerji harcamanıza yardımcı olur ve metabolizmanızı hızlandırır.

Bol bol su için: Vücuttaki su kaybı metabolizma hızını ortalama % 2-3 oranında azaltır. günde 8-10 bardak su içerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Kahvaltı yapın: Kahvaltı yapmak metabolizma hızını %10-25 oranında arttırır. Metabolizmanın uyanır ve enerji harcamaya hazır hale gelir.
Fiziksel aktiviteleri arttırın: unutmayın ki ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok kalori yakarsınız. Asansör yerine merdivenleri tercih edin, kısa mesafeleri yürüyün. Hareket edebileceğiniz her fırsatı değerlendirin.

Yediklerinize dikkat edin: fazla kalori içermeyen yiyecekler yemeye dikkat edin. Öğünleri atlamayın, atladığınız her öğünden sonra daha çok acıkmış olacağınız için daha fazla yemek yersiniz, dolayısıyla daha fazla kalori alırsınız. Ayrıca yavaş yemek yemekte metabolizmayı hızlandırır.
Stresten uzak durun: kronik stres metabolizmayı yavaşlatır ve kilo almanıza sebep olur.

3 comments

  1. bu metabolizma yavaşlıycak gibi değil ben napsam neetsem kilo alamıyorum. aceba sorun bendemi su içmeyi azaltıp bide kavaltı yapmayım bakalım o zaman yavaşlıycak mı metabolizmam da kilo acam 🙂

  2. Seçtiğiniz konuları belli bir plan dahilinde ele alıyorsunuz. Başlıklar okuyucuda merak uyandırırken; sıkılmadan ve keyif alarak okuyorum. 🙂

  3. benim metabolizmam çok yavaş ne yazık ki .bu yazı ilaç gibi geldi valla. umarım metabolizmam hızlanır ya . ne yesem kilo alıyorum çünkü..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.