Menopozda kemik erimesi

Günümüz kadınlarının en büyük sorunlarından birisi menopoz sonrası kemik erimesidir. Kemik erimesi temelde kemik dokusundaki kalsiyumun kaybedilmesi anlamına gelir. Buna menopoz nedeniyle azalan östrojen hormonu neden olur.

Kemik kaybı ilk yıllarda daha fazladır. Tüm kemiklerin %4 ile %8 i arası bir oran ilk 5 yılda kaybedilebilir. Eğer kemik erimesi ilerlerse sessiz omurga kırığı denen durum ortaya çıkar. Omurgalarda ufak kırıklar olur ancak bunların fark edilmesi oldukça zordur. Omurgalar ağrı yapar ve ağrı kesici içilmesi mecburi hale gelir.

menepozda kemik erimesi
menepozda kemik erimesi

Kemik erimesinden tüm kadınlar korunabilir. Kemik erimesini tam anlamıyla yenmek mümkün olmasa da gençlikten atılan doğru adımlar yaşlılıkta kemik erimesinin etkilerini azaltır. Kemik erimesi riskini en çok arttıran çok çocuk doğurmadır. Bu kadınlarda östrojen normal yaşından önce azalır.

menepozda kemik erimesi
menepozda kemik erimesi

Sigara ve alkol de vücuda zarar verir. Bazı hastalarda genetik faktör ön plana çıkar.Genetik durumlar genellikle omurgaya yansır. Bazı kadınlarda kamburluk başlar ve 70 li yaşlarda tam şeklini alır. Son yıllarda tüm kadınlara kalsiyum katkılı yemekler yemeleri önerilmektedir.

4 comments

  1. Benim babamında kemik erimesi var.Bu duruma çok üzülüyorum onun bu durumdan kurtarmak için çalışıyorum.Bu hastalıkla ilgili bilgi ediniyorum.Bu hastalıkla ilgili bildiğiniz herhangi bir şey varsa bilgi verin

  2. fazla tuz tüketimi baya arttırıyor kemik erimesini önlem içinde süt ve süt ürünleri tercih ediliyor. ben balığın da faydasının olduğunu duydum fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem..

  3. fazla tuz tüketimi kemikleri eriten en önemli faktör ve bu tuzun ter olarak atılmaması kemik erimesi hastalığı olan birisi için çok vahim bir duruma yol açabilir. süt ve süt ürünleriyle önlem almak mümkün fakat tamamen durdurmak için ilaç tedaviside uygulanmalı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.