Meme ucu akıntısı

Meme ucu akıntısı memelerde kitle oluşması neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sıklıkla 25 ile 40 yaş arasında ortaya çıkan bu durum çoğunlukla kist oluşumu teşhisi ile sonuçlanır.

Meme ucu akıntısı yaşayan hastaların %8i ameliyat gerektiren durumdadırlar. Meme ucu akıntısı genellikle iyi huylu tümörler yüzünden oluşur. Fakat zaman zaman kötü huylu tümörler de akıntıya yol açar. Kötü huylu tümörlerin yarattığı akıntı genelde kanlı olur. Bazı durumlarda her iki memeden de aynı anda akıntı gelebilir.

meme ucu akıntısı
meme ucu akıntısı

Bazı kadınlarda ise adet döneminin başlaması ile meme ucu akıntısı başladığı görülebilir. Süt verme dönemi ve menopoz da meme ucu akıntısının diğer iki temel nedenlerindendir. Bu durum genelde normal karşılanır. Bu durumlar dışındaki hallerde tıbbi açıdan değerlendirme gerekir.

meme ucu akıntısı
meme ucu akıntısı

Bazı annelerin ise çocuk emzirme dönemlerinde kendilerini çok fazla zorlaması meme kanallarına zarar verir. Bazen de annenin sütü yeterli değildir ancak anne bunu fark edemez. Bu gibi durumlarda yaşanan kanamalar sadece emzirme ile ilgilidir. Çocuğun kan yutması çocuk sağlığı açısından tehlikeli yaratabilir.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.