Madde Bağımlılığı

Ortak noktları keyif verici özellikleri olan madde bağımlılığı hastalığına ülkemizde pek çok insan yakalanmış durumdadır. Toplum içerisinde bilinen daha az zarar veriyor kavramı ile sigara, alkol, uyuşturucu ve keyif verici maddeler aslında bir zincirleme bütünüdür.

Hepsinin ortak noktası aynı olup verdikleri zararlar aynıdır. İnsanların kullandıktan sonra bırakamayacakları ve hoşlanacakları maddeleri içererek sağlığa zarar vermektedir.

Madde Bağımlılığı
Madde Bağımlılığı

Bu maddeleri kullanan kişiler genellikle kendilerini kaybetmek isteyen veya değişik bir tabi ile ‘kafa yapması’nı sağlamak amacı ile kullanmaktadır. Ancak bunu nasıl ve hangi ürünler ile yapılacağı genellikle ikinci planda kalan bir etken olmaktadır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren etkiler tamamen bünye meselesidir.

İnsanların keyif ve kafa yapması için kullandıkları maddeler aslında tam bir kayıp ve zayıflık olmaktadır. İnsanların genellikle zararlı olduğunu bildiği halde kullanmış olduğu maddeler bulunmaktadır.

İşte burada bağımlılık söz konusudur. Hoşlarına giden her şeyi tekrar tekrar yapmak isteyen kişiler böylelikle o maddeye karşı bağımlılık kazanmaktadır.

İnsanların bu ürünleri kullanmalarında ki amaç kafa yapması olduğu için genellikle her türlü maddeye geçiş yapılmaktadır. Genellikle sigara ile madde kullanımına başlayan kişilerde alköl ve uyuşturucu madde kullanımı oldukça fazla görülmektedir.

Bu maddelerin kullanımının en kötü yanı ise toplu olarak tüketilmesidir. Örnek vermemiz gerekirse zarar verici maddelerinin hepsinin aynı anda kullanılmasıdır. Kendini kaybetmiş kişiler genellikle o an hangi maddeyi bulursa kullanmaktadır.

Madde bağımlılığı hastalığına yakalanan kişiler bir an önce doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Ülkemizde madde bağımlılığı ile savaşabilmek adına kurulmuş pek çok sağlık merkezi bulunmaktadır.

One comment

  1. ben sigara ve alkol bağımlısıyım. alkolü istediğim zaman bırakacağımı biliyorum bugün desem bugün bırakırım fakat sigara hakkında aynı şeyleri söyleyemycem. sigarasız hayat anlamsız geliyor artık o benim bi parçam olmuş durumda. doktorada gittim fayda etmedi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.