Limonun Faydaları

LİMONUN İNANILMAZ FAYDALARI

Limon deyince aklımıza genellikle ılıman iklimde yetişen küçücük minicik sapsarı hoş kokulu bir ağaç meyvesi gelir. Genelde sevmeyeni yoktur limonun ve aklınıza gelen her şeyde kullanılır. Sadece mutfaklarda kalmayan limon, temizlik malzemelerinde ve sağlıkta da kullanılır. Bu küçük mucizevi şeyin o kadar çok faydası vardır ki saymakla bitirilecek gibi değildir.  Bunlardan birkaçını sayarsak:

Limonun Faydaları
Limonun Faydaları

Sağlığa Faydaları

İçerisinde bol miktarda bulunan c vitamini ile limon, dokulara esneklik vererek damar sertleşmesini önler. Antioksidan özelliği sayesinde kalp krizi ve felç riskini önler. Düzenli egzersiz programlarında birlikte kullanıldığında kardiyovasküler hastalılara karşı direnç sağlar.

C vitamini eksikliği ciltte yaralara sebebiyet gösterir. Vücutta bulunan kesik, yanık ve bunun gibi cilt hastalıklarında iyileşme sürecini artırır. Ayrıca yüzde bulunan sivilce ve iltihaplara karşı cildi temizler.

Birçok cilt maskesinin içeriğinde bulunan limon ciltteki fazla yağı alır ve asit özelliğiyle ölü hücreleri temizler, cilde ışıltı kazandırır. Cilt yaşlanmalarında ve kırışıklar gibi yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesi için limon suyu tüketin.

Limon Suyu
Limon Suyu

Limon, midede asit miktarını artırarak yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır. Limon suyu ayrıca karaciğerdeki safra üretimini artırarak yağları sindirmede yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı limonu diyet listelerinde sıkça görülür.

Düzenli olarak yenilen ve suyu içilen limon böbrek taşlarının oluşumunu önleyebilir. Limonda bulunan asit dişte bulunan bakterileri temizler. Diş beyazlamasına yardımcı olurken dişeti enfeksiyonuna ve dil yaralarına karşı limon koruma sağlar. Tabi bu kullanım aşırıya kaçmadan yapılmalıdır.

Bu ve bunun gibi faydalarını saymakla bitiremeyeceğiniz limonu sofralardan ve yanınızdan eksik etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.