Karoten nedir?

Vitaminlerin vücut açısından ne denli önemli olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Düzenli bir şekilde gerektiği kadar vitamin alan bir insan birçok hastalığa yakalanmamaktadır. Son zamanlarda adını sıkça duyar olduğumuz bir madde ise karotendir. Eğer sizde karoten nedir? Sorusunu sıkça soruyorsanız bu yazının devamını mutlaka okumanızı öneriyorum.

karoten

Karoten, sebzelerin yapısında bulunan ve sebzeler için hayati önem teşkil eden fotosentez işleminin yapılmasını sağlayan yapıtaşıdır. Son zamanlarda birçok yerde karoten ilaçları satılmaktadır. Karoten, özellikle kilo vermek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir ürün olmasına rağmen kullanımında dikkat etmeniz gereken etmenler vardır.

Bu etmenlerin başında, karotenin mutlak surette doğal bir şekilde vücuda alınması gereklidir. Çünkü sentetik karoten, akciğer kanserini tetiklemektedir. Özellikle sigara içen insanlarda kanser riskinin 20 kat fazla olduğunu göz önüme alırsak, sigara içenlerin sentetik karotenden mutlak surette uzak durması gerekmektedir.

Karoten çiğ sebzelerle organik olarak vücuda alındığı zaman, bağırsakta A vitaminine dönüşmektedir. Eğer sağlıklı bir şekilde yaşamak ve akciğer kanserine yakalanmamak istiyorsanız mutlaka organik karoten kullanmaya özen gösteriniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.