Kahvaltının Beslenmedeki Önemi

Bir Çin atasözü der ki “Sabah kahvaltını kendine sakla, öğle yemeğini dostunla paylaş, akşam yemeğini ise düşmanına ver!”
Tek bir cümleyle doğru beslenme alışkanlığı ancak bu kadar güzel anlatılabilir galiba.
Çünkü kahvaltı, bizim en önemli öğünümüzdür. İnsan vücudu gece uykusu sırasında hiçbir iş yapmıyor gibi görünse de aslında beynimiz ve vücudumuz sürekli bir aktivite içindedir.
Bu aktivite enerji harcamamızı gerektirir. Ayrıca her nefes alıp verişimizde enerji harcadığımız gibi dışarıya karbondioksit ve su buharı veririz. Bu da demektir ki vücudumuz sürekli enerji ve su kaybeder. Kaybettiğimiz bu enerji ve suyu sabah kalktığımızda yerine koymamız gerekir.

Kahvaltının Beslenmedeki Önemi
Kahvaltının Beslenmedeki Önemi

Bizi güne enerjik ve zinde başlatacak en iyi yol bilinçli hazırlanmış harika bir kahvaltıdan başka bir şey değildir. Kahvaltımızı hazırlarken dikkat etmemiz gereken birkaç noktaya değinecek olursak;
– Karbonhidrat grubundan (ekmek, patates vb.) bir porsiyon,
– Protein grubundan(et, süt, yumurta, peynir vb.) bir porsiyon,
– Yağ grubundan (margarin, sıvı yağ vb.) bir miktar,
– Vitaminli besinlerden (yeşillik, sebze, meyve vb.) bir porsiyon,
– Ve eğer mümkünse yağlı tohumlardan(ceviz, fındık, badem vb.) birkaç tane olmak üzere, mutlaka kahvaltımızda bulunması gereken besin gruplarıdır.

Kahvaltının Beslenmedeki Önemi
Kahvaltının Beslenmedeki Önemi

Özellikle sabahlar erken kalkıp işe giden kişiler kahvaltı öğününü genellikle atlayıp öğle yemeğine geçmektedirler. Ancak bu durum günün ilerleyen saatlerinde halsizlik ve yorgunluk olarak geri dönecektir.
Bu yüzden her gün böyle bir kahvaltı hazırlamaya vaktiniz olmasa bile en azından haftanın birkaç günü özenle hazırlanmış bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kahvaltıda en çok tüketilen içecek olan çayı açık içmenizi öneriyoruz.

4 comments

  1. kahvaltı en önemli öğündür güne başlamak kendine gelmek. eksikliğinde herşey eksiktir bence. kendini iyi hissedemiyor insan. devamlı bir sinir sitres..

  2. ben bu kahvaltı yapma olayını nedense hiç başaramıyorum. uyku benim için daha önde geliyor. kahvaltı yapmayım ama bikaç dakika daha fazla uyuyayım diyorum. ama kahvaltı olmazsa olmazımız olmalı. kendimi alıştırmaya çalışacağım.

  3. ben sabah kalkınca kahvaltı yapmadan uyanamıyorum.
    o yüzden sabahları kahvaltımı yapmaya özen gösteriyorum.

  4. ben eskiden kahvaltı yapmadan dışarıya adımımı bile atmazdım ama artık kahvaltı alışkanlığımı bıraktım ve sanki her işimi birbirine karıştırır oldum hayattan zevk alamaz oldum. hergün kahvaltı yapacağım diyorum ama hergünde eriniyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.