İnternetten ürün satın alma

e-ticaret sitelerini takip edenlerin bildiği bir gerçek de şudur ki her zaman en uygun fiyatla ürün satmak o ürünün çok satılacağı anlamına gelmez. Özellikle yeni açılan e-ticaret siteleri reklam adına bazı çok satılan ürünleri piyasanın çok altında fiyatlarla verirler. Ancak bu durum satışları arttırmak yerine sitenin imajını kötü yönde etkiler.

Tüketicilerin bir siteden ne beklediği veya nelerden hoşlanmadığı yönünde bir çok araştırma okumak mümkün. Ancak tüketicilerin bir sitede alışveriş yapmaktan neden çekindiği yönünde kesin kanılara varmak mümkün değil. Tüketicilerin psikolojik durumları satış üzerinde normal bir satıştan çok daha etkili.

seo
seo

İnternet kullanıcıları arasında yapılan araştırmalarda birkaç temel nedene rastlamak mümkün. Örneğin internetten alışveriş yapan tüketiciler normalden büyük satın al butonundan çekiniyorlar. Büyük ve renklendirilmiş bir satın al butonu beyni aniden uyarıyor ve tüketicinin bir kez daha satın almayı düşünmesine neden oluyor. Web tasarım bu gibi alanlarda çok değerli bir hal alıyor.

Yapılan araştırmalarda çıkan bir diğer ilginç sonuç ise tıklama başına ödeme reklamlarında tüm kelimelerin ilk harflerinin büyük yazılmasının tüketiciyi etkilemesi. Tüm kelimelerin ilk harflerinin büyük yazılması beynin bu metni diğer metinlerden ayırmasını sağlıyor. Ve bu sayede tıklama artıyor. Ancak reklam yazısının altındaki linkin gidilen site adresinden farklı olması tüketicileri şüphelendirip alıştan vazgeçiriyor.

Araştırmaların bir diğer ilginç sonucu ise 6 dolarlık bir kargonun “bedava kargo” seçeneği ile gönderilmesinin 10 dolarlık bir ürün indiriminden çok daha çekici olduğu yönünde. Tüketici genellikle bir kez ödeme yaparak ürünün alışını bitirmek istiyor. Bedava kargo seçeneği olmadan koyulan ürünler 10 dolar aşağı bile çekilse talep görmüyor.

Ürün reklamlarında ürüne bakan model gözleri de tüketiciler üstünde çok etkili . Tüketici bu gözleri kendi gözleri gibi algılıyor ve ürüne çekici bir bakış atan model tüketiciyi etkiliyor. Ürüne bakmayan bir model ise tüketiciyi aksi yönde yönlendiriyor.
Eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ancak e-ticaretin detaylı dünyası size çok karışık ve içinden çıkılmaz geliyorsa size sitesini öneriyoruz. Eloxy uzmanları size seo, web tasarım gibi bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm konularda profesyonel destek vermek için hazır bekliyorlar.

6 comments

  1. Ben internetten alışveriş yapmaya pek güvenmiyorum.Çünkü bir kere ayakkabı almıştım değişik numaralarda gelmişti.Bu yüzden güvenmiyorum.

  2. ben de internetten alışveriş yapmaktan korkuyorsum püf noktalarını iyi bilmediğim için. bi arkadaşımda bu eloxy.com u önermşti gerekli bilgileri oradan edindim. şimdi nerden ne alışveriş yapabileceğimi biliyorum

  3. ben internetten alışverişi pek mantıklı bulmuyorum.özelliklede kıyafet konusunda çünkü denemeden üzerimde nasıl duracağını bilmeden bir kıyafet alamam alanlara da hayret ediyorum.

  4. arkadaşlar alışveriş dediğin gezerek yapılır.oturduğun yerden yapınca ne tadı olacak ki.pazarlık bile yapamazsın hem.

  5. sinem hanım internetten de pazarlık yapılabiliyor. hem evinize kadar geliyor. dışarıda bulamadığınız fiyata birçok ürün oluyor bunlar direk gözünüzün önünde yüzlerce mağaza gezmeye gerek kalmıyor. ha siz yoruluyosnz eşleriniz erkek arkadaşlarınız da yoruluyor=)

  6. öncelikle internetten alışveriş yapmak gayet mantıklı bir iş ancak dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. ilk önce sitenin güvenilirliği önemlidir ki dolandırıcılığın çok olduğunu biliyorum bu işte. kimi kullanıcılar da orjinal ürün satmamaktadır satın alacağınız üründen öncede satan kişinin profiline de bakmamızda fayda var diyorum. bunlara dikkat ederseniz internetten alışveriş yapmak daha ekonomik olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.