Hidrolik sıvılar nedir

hidrolik sıvıların mekanik karakterlerini inceler. Sıvıların yarattığı gücün bir disiplin altına alınıp bundan yarar sağlanması işlemidir. Hidrolik bilimciler tarihin her çağında yaşamıştır. Bu nedenle çok eski ve hala araştırılan bir bilim dalıdır. Hidroliğin bilimsel teorisi akışkanlar mekaniğidir.

Hidrolik sıvılar nedir
Hidrolik sıvılar nedir

Hidroliğin bilimsel yanında barajlar, su kanalları, su arıtmaları, liman aletleri, içme suyu ve kanalizasyon işleri, yeraltı suları, pompalama ve sulama işlemleri gibi bir çok alanda çalışmalar yapılır. Günlük hayatta ise hidrolik fitness aletleri, hidrolik pompalar, hidrolik pistonlar, hidrolik asansörler başlıca hidrolik kullanılan yerlerdir.

Hidroliğin temel amacı suyun gücünü kullanmaktır. Bu yüzden pompalar, araç frenleri gibi bir çok alanda hidrolik öncelikli kullanım alanı bulur. Hidrolik sistemlerinde ilk akla gelen ürünlerden biri valflerdir. Bu valfler bir çeşit vanadır. Sistemdeki su basıncının yönünü ve basıncını denetlemek için kullanılırlar. Bir çok özellikleri vardır. Ancak en çok kullanılma nedenleri akışkanın yolunu açıp kapama, akışkanın gideceği yönü değiştirme, akışkanı depoya gönderme, devre elemanlarını yüksek basınca karşı korumadır. Bir başka hidrolik öğesi de yavru şanzıman olarak bilinen pto dur.

2 comments

  1. hayatta kullandığımız birçok araç gereçte bu hidrolik sıvı sistemini görüyoruz. örneğin araçlardaki fren sisteminin hidrolik sıvılar sayesinde çalışıyor. pek bilinmeyen bir şey bu sıvı ama çok işe yaradığı apaçık ortada

  2. öyle bi takılıyordum hidrolik sıvılara kadar gelmişim=). baya işe yarıyormuş ya ben bu kadarını tahmin etmiyordum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.