Hangi pozisyonda uyumalıyız?

Bütün gün yorulup eve geldiğimizde dinlenebildiğimiz tek andır uyku vakitleri. Ancak bazılarımız yatak türlerimizden dolayı ya da yatış pozisyonlarımızdan dolayı sabah dinlenmiş bir şekilde uyanmamız gerekirken sanki büyük bir savaştan çıkmış gibi uyanırız. Bütün kemiklerimiz ağrıyordur ve sanki gece boyunca dayak yemişizdir.

Gece sağlıklı dinlenmenin en önemli unsurlarından birisi yatak seçimidir. Yatağımızın vücudumuzun şekline girmesi oldukça önemlidir. Bunun için doğru yatağı seçip almalıyız. Sağlıklı dinlenmenin diğer önemli unsuru ise yatağa yattığımız pozisyondur.

Eğer ki bel ağrılarından şikayetçiysek yatağımıza sırt üstü yatıp bacaklarımızı diz kapaklarımızdan kırıp hafifçe karnımıza doğru çekerek yatmalıyız. Bu pozisyonda 2-3 gün yattığımız zaman bel ağrılarınızda büyük bir azalma olduğunu göreceksiniz. Eğer ki hala bel ağrılarınızda bir değişme yoksa bir beyin cerrahına görünmelisiniz ve bel ağrılarınızın gerçek nedenini öğrenmelisiniz.

Diğer bir yatış pozisyonu da yan dönüp yatarak yine bacaklarımızı karnımıza doğru çekerek uyumaktır. Bu şekilde sırtımızdaki omurların arası açılmış olur. Bütün gün boyunca omurlarımızın arası kapalı olduğu için gece bu pozisyonda omurlarımızın arası açılır ve yeterince dinlenmiş olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.