Gebelikte Saç Boyama

Gebelik döneminde birçok anne adayı aldığı kilolar yüzünden kendini kötü ve bakımsız hissedebilirler. Bunun sonucu olarak kendinde değişiklik yapmak, aynaya bakınca güzel görünmek ister.

Bu sebeple zaten saçlarını düzenli boyatan bayanların yanı sıra yeni bir görünüm ve değişiklik isteyen birçok kadının da gündeminde de saç boyatma konusu olur. Ama sorun gebelik döneminde saç boyatmak zararlı mıdır, değil midir?

Uzmanlar bu konu da ne yazık ki ikiye ayrılıyorlar. Bazıları kesinlikle boyanmaması gerektiğini söylerken bazıları boyanabileceğini söylemektedir. Ama hemfikir olunan konu şudur ki bugüne kadar zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt elde edilememiştir. Yine de bebeğin organlarının oluştuğu ilk 3 aylık dönemde kullanılmaması tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Gebelikte Saç Boyama
Gebelikte Saç Boyama

Yine bebeği için hassas davranacak olan annelere, mümkünse bitkisel boya kullanmaları, boya yapılan ortamın havalandırılmasının iyi olması, boya kokusunun fazla solunmaması ve yarım saatten daha uzun süre boyanın tenle temasından kaçınılması önerilmektedir.
Boyaların içindeki kimyasal maddeler göz önüne alındığında, en yoğun kimyasallar saç açıcılarda (oreal) bulunmaktadır.

Koyu renklerden açık renklere geçerken tercih edilen bu açıcılardan uzak durmak için gebeliğiniz boyunca fazla açık tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca gerçek saç renginize yakın bir renk tercihi dip boyama sürenizi de uzatacaktır ve gebelik sürecince daha az saç boyamış olursunuz.

Ayrıca yeni dönem saç boyalarında çok fazla bitkisel boya alternatifi olduğu için boya seçiminizi rahatlıkla bitkisel boyalardan yana kullanabilirsiniz. Bazı markalarda bulunan 10 dakikalık hızlı boyalarda yine içinizin rahat etmesini sağlayacak iyi bir alternatif olabilir. 10 dakikada uygulanabilen bu boyaları saçınıza tıpkı şampuan uygular gibi uygulayıp 10 dakika içinde de yıkayabilirsiniz.

4 comments

  1. bence hiç polemiğe girmeye gerek yok doktorlar bile fikir açısından çatışıyorsa bu yapılmaması gereken bişey demektir.

  2. Merhaba bende bu sorunun cevabını arıyordum hangi kuaföre sorsam aman yapamayız falan diyorlar bende alışık değilim bu durumlara. her zaman saçlarımı boyatırdım. demek ki bi sorun yokmuş teşekkürler 🙂

  3. ya peki saçımızı röfle yaptırsak zararı olur mu ? röfle daha zahmetli iş ve diğerinden daha çok etki ediyo kimyasal olarak..

  4. benim eşim 6 aylık hamileyken saçını boyatmıştı. bende bu yazıyı okuyunca tedirgin oldum. acaba bi sorun olur mu ya ? kontrolleri de aksatmıyoruz ama bi sorun olduğunu söylemediler. umarım birşey olmaz 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.