Gebelikte Cilt Lekeleri

Gebelikle birlikte değişen hormonlar ve kan seviyesi ciltte bazı olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
Ciltte lekeler ve kararma olarak karşımıza çıkan bu sorun genellikle meme uçları, koltuk altı, genital bölgelerde görülür. Bu bölgelerdeki kararmalar doğumdan sonra yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Gebelikte Cilt Lekeleri
Gebelikte Cilt Lekeleri

Gebeliğin 2. Tremiser denen ikinci 3 aylık periyodunda ise karın bölgesinde kahverengi bir çizgi oluşur. Bu çizginin tıptaki adı ‘linear nigra’ dır. Bu çizgi gebeliğin sonlanmasıyla birlikte kendiliğinden kaybolur. Yine 2.tremiser döneminde bazı gebelerde yüzde de cilt problemleri meydana gelir. Halk arasında gebelik maskesi denen bu lekeler tıpta ‘melazma’ veya ‘kloazma’ olarak adlandırılır. Kuşkusuz ki en fazla rahatsız edici olan yüzdeki bu lekelerdir. Gebelik süresince bu lekeler için yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Uzmanlar, gerek yüzdeki gerekse vücudun farklı bölgelerindeki kararma ve lekelenmelere karşı direk güneş ışığından kaçınmayı ve yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri kullanmayı tavsiye ediyorlar. Güneş ışığı var olan lekeleri koyulaştırıp arttıracağı gibi, kalıcı olmalarına da neden olabilir.

Gebelikte Cilt Lekeleri
Gebelikte Cilt Lekeleri

Yapılan araştırmalara göre, ciltte meydana gelen bu lekelerin ve koyulaşmaların görülme oranı koyu ten rengine sahip kadınlarda açık tenlilere göre daha fazla. Yine açık tenli kadınlarda lekelenmelerin yanı sıra çillenme de görülebilmekte.
Genel olarak gebeliğin sonlanmasıyla azalarak kaybolan bu lekeler, doktorunuz tavsiye edeceği çeşitli kremler de kolayca geçecektir. Çok daha inatçı ve koyu olan lekelerde ise lazer ışınlarıyla yapılan tedaviler son derece başarılı olmakta. Kısacası bu lekeler için canınızı sıkmayın ve hamileliğinizin tadını çıkarın. Şayet nadiren görülen inatçı lekelerden olsalar bile tıp kolayca üstesinden gelebiliyor.

One comment

  1. ya bu hamilelikte oluşan lekeleri doğum yaparken terlediğinizde, saçınızla yüzünüzü silin o terle saç götürür dediler denedim ama aşırı temizlenmedi. 🙁

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.