Facebook Mobil’in İstatistikleri İlk Kez Paylaşıldı

Akıllı telefon çılgınlığı her geçen gün hayatımızın bir parçası haline geliyor ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan Facebook’un mobil platformlardaki kullanımlarına dair ilk kez bir istatistik yayınlanmış oldu. Facebook tarafından henüz resmi olarak doğrulanmayan istatistikler özel bir analiz şirketinin ismini taşıyor. Açıklanan rakamlar arasında iOS , Android, Blackberry ve Windows Phone 8’den Facebook’a erişen kullanıcılara ek olarak Facebook Messenger’ın kullanımına da dikkat çekilmekte.

Aralık 2012’ye ait olan bu istatistikler geçtiğimiz yıllara oranla oldukça artmış durumda bu durum gözümüze hemen çarpıyor. Kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde olan Facebook’a mobilden erişen kullanıcılar 600 milyona yakın… Yani neredeyse Facebook kullanıcılarının yüzde 60’ı, Facebook’u hem bilgisayarlarında hem de mobil cihazlarında kullanıyor. Bu kısıma Facebook’u hayatlarının bir parçası gören kişiler diyebilmek mümkün.

Bu bilgilere ek olarak Aralık 2012’de Facebook Mobil’e erişen kullanıcıların 195 milyonunun Android akıllı telefon ve tablet oluşturmakta… Apple iOS kullanıcılarının ise 150 milyona iPhone, 50 milyonu iPad üzerinden Facebook’a bağlanmış durumda. Yani Android ve iOS’un kafa kafaya gittiğini söylemek mümkün görünüyor. BlackBerry ise hemen arkadan gelerek 60 milyon kullanıcıyla üçüncü sıraya yerleşiyor. Windows Phone 8 ise bir şekilde 20 milyon erişim ile dikkatleri üzerine topluyor. Son 1 yıldır mobil cihazlarda görmeye alışık olduğumuz Facebook Messenger ise Aralık 2012’de 60 milyon yeni kullanıcıya ulaşmış durumda. Geri kalan kısma bakarsak Symbian, Bada ve diğer Java mobil işletim sistemleri de bu istatistikleri geriden takip ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.