Estetik Cerrahi – Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği için estetik merkezlerine gelen hastalar ya göğüs küçültmek ya da sarkan göğüsün eski formuna ulaştırılması için baş vururlar.Burada iki operasyondan birbirinden çok farklıdır. Talepleri iyi dinleyip hastanın gereksinimlerine cevap verilmeye  ve anlamaya özen gösterilmelidir.

Kadınlar daha çok göğüs estetiği için plastik cerrahi  uzmanına ,  hamilelik sonrası sarkma yapan göğüsleri veya da kilo alıp verdikten sonra vücutlarına göre daha büyük göğüslerden şikayetçi olarak baş vururlar.Velakin hastalar hep çekimser kalmakla beraber bir yığın kafalarında soru işareti bulundururlar.Bu yazımızda soru ve cevap şeklinde konuyu ele almaya çalışırsak ;

Göğüs estetiği ameliyatı  Sonrası İz kalır mı ?

Artık tıp o kadar ilerledi ki bunun en hızlı geliştiği alan  şüphesiz daha küçük bir kesiden ameliyatlar yapmaya mükemmel zemin hazırlaması oldu.Sarkma yapan gögüste aşağı doğru tutma yapan kasın bollaşması neticesinde göğüs ucu aşağı doğru sarkar.Ameliyatla bu sarkan kasın bol kısmı alınır ve göğüs eski pozisyonunu alır.Bu ve benzeri ameliyatlarda önceden T yöntemli kesi uygulanırken günümüzde sadece göğüs ucundan alt kısma uzanan bir I metodlu bir kesi ile küçücük yara izi kalması sağlanmaktadır.

Göğüs Üzerindeki çatlaklar gidermi ?

Evet meme üzerinde küçültme işlemi yaparken fazla deri alınarak gerdirme işlemi yapılır ve bu neticede çatlaklardan kurtulmuş olunur.Fakat bazen hastalar çok farklı beklentiler içerisinde olabiliyor.Unutulmamalıdır ki her kadının anatomisi farklıdır.Bu yüzden sonuçlar meme küçültmede olduğu gibi çatlakların giderilmesinde de değişiklikler arz edecektir.

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli ? 

Ameliyat sonrasında izlerin iyileşmesi 4 ila 6 haftayı bulurken bazı kişilerde 1 yılı geçmektedir.Koyu tenlilerde izler geç iyileşirken açık tenlilerde ise izler belli oluyor.Süreç tamamen deri yapısına bağlıdır.Ameliyat sonrası aşırı ağır kaldırmayı  ve  korse ve sporcu sütyeni takılması tavsiye diliyor.Sigara ve aspirin kullanımını yasaklayarak 8 ila 10 hafta göğüs üzerine yatılmaması söyleniyor.Kol kası göğüs kaslarına bağlı olduğundan aşırı kol hareketlerinden kaçınmaları gerekiyor.

burun estetiği
burun estetiği

Göğüs estetiği ameliyatında anestezinin hangi çeşidi kullanılıyor ?

Göğüs estetiği ameliyatında estetik müdahalenin çeşidine ve büyüklüğüne göre ya genel anestezi yapılmakta yada müdahale küçük ise bölgesel uyuşturma ile yapılmaktadır.

Göğüs estetiğinde dikişler ne zaman alınıyor ?

Ameliyattan tahmini olarak 1-1.5 hafta sonra iyileşme sürecinde dikişler alınıyor.Bu süre zarfına kadar steril gazlı bezle sarılı olan göğüsler mütakip ince bir giysi üzerine elastik sargı bandı veya cerrahi sütyen giyilerek süreç devam ettiriliyor.

Göğüs estetiği sonrası şikayetler nelerdir ?

Meme cildi üzerinde kurumalar meydana gelir nemlendirici ile bu sorun dikişlere değdirilmeden giderilir.şişlik ve morluk neticesinde hissizlik oluşmakta ve 4 – 6 hafta içinde ortadan kalkmakta ve nadiren de olsa sık yaşanmaktadır.Şişlik ve morluklar ağrı yapmakla birlikte ağrı ve şişlikler gittikçe azalmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.