Ertesi Gün Hapları

Eczanelerden reçetesiz olarak alabileceğiniz, korunmasız cinsel ilişki sonrasında olası bir gebeliği önlemek için alınan hapların genel adıdır.

Östrojen ve progesteron içeren hap spermin yumurtaya ulaşmasını engelliyor. Şayet döllenme gerçekleşmişse de rahim iç yapısının bozulmasına sebep olarak döllenmiş yumurtanın dışarı atılmasını sağlıyor.

Tecavüz durumlarında, plansız birleşmelerde, prezervatif yırtılmasında, diyaframın kayması durumunda, rianın düşmesi durumunda ya da doğum kontrol hapı alımının unutulması durumunda kullanılır.
Önceden gerçekleşmiş bir gebelik söz konusuysa gebeliği sonlandırıcı etkisi yoktur.

Ertesi Gün Hapları
Ertesi Gün Hapları

Hapın en yaygın dozu 12 saat arayla alınan 2 tablet şeklindedir.Cinsel ilişki gerçekleştikten sonra ki ilk 72 saat (3 gün) içinde etkilidir. Ne kadar çabuk alınırsa etkisi o kadar fazladır. İlk gün %95, ikinci gün %85 ve son gün %58’dir. Etkisi %95-98leri bulsa da, %100 güvenli olmadığını bilmek gerekir.

İlaç alındıktan sonra ki 4-10 gün içinde hafif bir kanama gerçekleşmesi normal. Ama kanamanız çok olursa ya da beklenen yan etkiler dışında etkileri olursa mutlaka bir doktora danışılmalı.

Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Yaygın olarak görülen yan etkileri, bas ağrısı, mide bulantısı, kasık ağrısı, halsizliktir.
Hormon kullanması sakıncalı olan kadınların ertesi gün hapı kullanmaları da sakıncalıdır.

2 comments

  1. bu hapların ayriyetten zaraları var mı. örneğin bazı doğum kontrol hapları ileride çocuk yapmayı düşünen çiftler için bir engel olabiliyor. çocuk olma olasılığını düşürüyor bu haplar içinde aynısı geçerli mi

  2. ya bu haplar kadınlarda yumurtalığı resmen kurutuyormuş doğru mu ? ben kullanmaya korkuyorum plansız zamanda da hamile kalmak istemiyorum 🙁

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.