Epidural Doğum Nedir?

Avrupa da çok uzun yıllardır güvenle uygulanan bu doğum yöntemi son yıllarda nihayet ülkemizde de oldukça popüler.
Epidural anestezi halk arasında ‘ağrısız doğum’ olarak da adlandırılan normal doğumda ve sezaryan doğumlarda kullanılan bölgesel bir anestezi şeklidir.

Belden omuriliğe uygulanan bu anestezi yöntemiyle anne adayının belden aşağısı uyuşturulur ve hiçbir ağrı duymaz.
Normal doğumlarda doğum kanalı açıklığı 4 cm e ulaştığında uygulanabilir. Uygulandıktan 10-15 dakika sonra anne adayı doğum sancılarını hissetmemeye başlar ve nihayet sadece küçük kasılmalar olarak duyar.

Böylece doktorların yönlendirmesiyle ağrısız bir biçimde, kasılmalar anında ıkınarak bebeğini dünyaya getirir. Sezaryan doğumda ise yine aynı yöntemle anne adayının belden aşağısı uyuşturulur ve operasyona başladıktan ortalama 5 dakika sonra hiç ağrı duymayan, tamamen uyanık ve kendinde olan anne bebeğiyle tanışabilir.

Epidural Doğum Nedir?
Epidural Doğum Nedir?

Anne adayları için olan rahatlığı tartışılmaz olan epidural doğum, doktorlar içinde doğum sırasında oluşabilecek birçok komplikasyonu önlediğinden yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Normal doğumlarda ağrıya dayanamayan birçok anne adayı doğum esnasında baygınlık geçirebilmekte, hatta başaramayacağını düşünerek sezaryana alınmayı istemektedirler.
Sezaryan doğumlarda ise narkozun bebeğe geçmemesi için müdahale son derece hızlı yapılmaktadır. Ayrıca anne ancak kendine geldiğinde bebeğini görebilmekte ve o müthiş doğum anını kaçırmaktadır.

Çok nadiren epidural anestezi uygulamasından sonra sırt ağrısı çektiğini söyleyenler de yok değil. Fakat uzmanlar böyle bir bilgiyi doğrulamamaktalar.
Ama unutmamak gerekir ki doğumda uygulanmaya başlamasından yıllar önce de yine belden aşağısı için uygulanan operasyon ve ameliyatlarda güvenle kullanılmaktaydı.

Kısacası uzman doktorlar ve anestezi uzmanlarıyla kesinlikle son derece güvenli tartışmasız bir yöntem.

2 comments

  1. öyle oluyor insanlar korkuyor doğumdan. bu uyuşturma tekniği çok mantıklı geldi banada. neden herkes bunu yapmıyor anlamış değilim bilmediğimiz bir riskimi var

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.