Dilekçe nasıl yazılır?

Günümüzde birçok resmi kurumda çeşitli amaçlarla kullanılan dilekçe, aslında henüz tam olarak alışamadığımız ve kurallarını net olarak bilmediğimiz bir olgu diyebiliriz.

Dilekçe, yukarıda da belirttiğimiz gibi çeşitli amaçlarla hazırlanmaktadır. Örneğin bir bankaya, adınıza ait olan mevduat hesaplarının kapatılması için dilekçe verebileceğiniz gibi, yaz okulu döneminde aldığınız derslerde düzenleme yapmak için üniversite dekanlığına da dilekçe veriyorken bulabilirsiniz kendinizi..

video izle
video izle

Yani dilekçe nasıl hazırlanır, hazırlık nasıl yapılır bunları bilmediğiniz zaman; hayatınızın gidişatını etkileyen çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dilekçe hazırlamanın detayları

Dilekçe hazırlarken, boş temiz bir kağıtta üstten 5 cm bırakılarak, tam orta kısıma gelinir ve Başlık atılır. Başlığın en üst satırına T.C. ifadesi eklenir, altına kurum adı yazılır ve üçüncü satır olarak da birim adı yazılır..

Dilekçenize tarih eklemenizi de unutmamalısınız. Başlığın sağ tarafına gelecek biçimde, dilekçeyi sunduğunuz tarihi yazabilirsiniz. Bunun yanında tarih attıktan hemen sonra istek ve şikayetlerinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Taleplerinizin sonunda, dilekçeyi sunduğunuz makama göre bir hitap biçimi belirlemeli ve uygun bir ifade ile metni sonlandırmalısınız. “Gereğini arz ederim.”, “Gereğini rica ederim.”, “Gereğini bilgilerinize sunarım.” gibi ifadeler ile metninize son verebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgileri video haber sitelerinden izlemenizi önermekteyiz, çünkü sizden daha aşağı bir makama iletirken, yapılmasını rica ediyorum diye belirtmenize gerek yoktur. Üst makamlara hitap ederken rica etmek konusunda dikkatli davranmalısınız.

Metni bitirdikten sonra sağ alt köşeye adınız ve soyadınız yazılmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de soy isminizin büyük harfler ile yazılması gerektiğidir.

Bu kısmın tam karşısına, yani sol aşağı kısma da adres bilgilerinizi; kurumun size ulaşması için yazmanız gerekmektedir. Resmi dilekçelere cevap yazılması gerekmektedir çünkü.

Yazımızı ilgiyle okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgileri video olarak medya formatında öğrenmek isterseniz adresini ziyaret edebilirsiniz.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.