Beslenmede Yağların Kullanımı

Yağlar, besinler arasında en fazla enerji depolanmasında kullanılan besin grubudur. Örnek verecek olursak, 1 gram ekmek yediğimizde yaklaşık 4 kalori enerji alıyorsak, 1 gram yağ yediğimizde yaklaşık 9 kalori enerji almış oluruz.
Yani yağların az miktarı bile çok miktarda enerji almamıza sebep olur. Bu sebepledir ki fazla yağlı yiyecekler yediğimizde daha çabuk doygunluk hissederiz.

Vücudumuz, aldığımız besinleri birbirine dönüştürebilme özelliğine sahiptir. Mesela biz sadece ekmek yesek(karbonhidrat) bile, eğer vücudumuzun yağa ihtiyacı varsa, bizim yediğimiz ekmeği yağa dönüştürebilir. Aslında vücudumuz bu bakımdan eşi benzeri olmayan bir mekanizmadır.

Beslenmede Yağların Kullanımı
Beslenmede Yağların Kullanımı

Yağların beslenmedeki rolü oldukça büyüktür. Yağlar hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hayvansal yağlar genelde katı halde bulunurken bitkisel yağlar genelde sıvı halde bulunurlar. Peki hayvansal ve bitkisel yağların beslenmedeki farkı nedir? Hangisi daha sağlıklıdır?

Bu konuda yapılan araştırmalar, bitkisel yağların kesinlikle daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Sıvı yağların içinde de en sağlıklısı zeytinyağı olarak belirtilmektedir.
Yağ molekülleri kan damarlarımızın içinde dolaşırken sıvı olan yağ damlacıkları damarlarda tıkanıklık yapmazken, katı olan yağlar ise damar çeperlerinde daha çabuk birikerek kalp ve damar tıkanıklıklarına yol açmaktadır.
Bu yüzden yemeklerde kullanacağınız yağları seçerken mümkün olduğunca sıvı yağları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler.

3 comments

  1. Kilo vermek için birçok şeyi denedim fakat bir türlü veremedim, galiba birçok besinde yağ oranı yüksek. ya da en azından benim tükettiğim besinlerde yağ oranı yüksek olabilir. Yağ oranlarının olduğu bir sayfa var mı bakabilmemiz için?

  2. ya bu yağların kullanımını anlayabilsek valla kiloya dair bişey kalmayacak ta başaramıyoruz dikkat etmiyoruz ki 🙁 çoğu ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de obezite sorunu olmasın 🙁

  3. Merhaba benimde kilo problemim var.Boyuma göre kilom biraz fazla.Kilo vermek istiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum.Bunun için nasıl bir yardım önerirsiniz?
    Şimdiden teşekkür ederim.:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.