Aydınlatma Nedir Nasıl Yapılır?

Ortamın görünüşünü değiştirmek için yapılacak olan etmenlerden birisi aydınlatmanın değiştirilmesidir. Aksesuar ve aydınlatma ile mekanda farklılık oluşturabilirsiniz. Konut içerisinde bulunan bazı kısımlarda yapay aydınlatma olmadan gündüzleri bile kullanılamaz. Neon, flörösan gibi aydınlatmaları bu gibi durumlarda tercih edin. Koridorlar için aydınlatma ışık miktarı otuz lux gücünde olduğunu varsayalım, her kullanım alanı için farklı ışık sistemleri kullanılmalıdır. Genel olarak koridor ve hollerde güçlü alan oluşturmadan önce tek düz bir şekilde yayılan aydınlatma sağlamalısınız. Direk aydınlatma koridor tavanını alçaltmak istendiğinde kullanılabilir. Böyle bir sonucu büyük yansıtıcı lambalar ve sıra kapınsın üstündeki yükseliklere yerleştirilen ışıklar ile yakalayabilirsiniz. Büyük lambalar sönükken dahi tavanın alçaldığı izlenimi oluşturur.

Eğer asma tavan kullanılırsa eğer doğrudan aydınlatma yapabilirsiniz. Bu asma tavanlarınızı daha da belirginleştirir. Işık tavanın karşısında yer alır ve bu sayede de oluşturduğu etkiyi artırır. Bir koridorun dip duvarlarının aydınlatılması ile birlikte bu duvar daha yakın gibi izlenim oluşturabilir.

Yatak odalarında ise çok fazla gözünüzü yormayan ışıkları kullanın. Odalarınızın dekoruda önemlidir.

Salonlarınızda ise oturma yada yemek bölümleri tarafında farklılıklara gitmelisiniz. Yemek grubunda bulunan aydınlatma daha özenli olarak yerleştirilmelidir.

Televizyon ile oturma odalarında ise hafif aydınlatan ışıklar seçin. Böylece dekoratifliğide yakalarsınız.

Aydınlatma Örneği
Aydınlatma Örneği

Banyolarda ise aynalara yakın olan kısımlarda ışıklandırmaları toplayın.Dolapların altındaki gibi de ışık bandı yerleştirebilirsiniz.

Aydınlatmalarınızı farklı biçimlerde düşünün. İster dekoratif istersenizde işlevselliği ön planda tutabilirsiniz. Bunlar mobilyalarınızın tamamlayıcısıdır. Tarza uygun olan görünümleri bütünleştirir.

One comment

  1. Aydınlatma sistemleri evin şıklığını tamamlayıcı bir rolü var gerçekten. Yapılan çalışma için teşekkür ederim. Bence en iyisi olabildiği kadar aydınlık olmalı evi daha ihtişamlı gösteriyo

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.