Ayak sağlıklarına dikkat edilmeli

Kadınlar, günlük yaşamlarında yüksek topuklu ayakkabı giymeyi hedefledikleri ve bunu kendilerine alıştırdıkları için maalesef günden güne bu alışkanlıkları, bir tutku haline geliyor. Ancak ilerleyen dönem ile beraber alışkanlıkları olan yüksek topuklu ayakkabılar, omurga bozukluğu sorunlarını da maalesef beraberinde getirmektedir.

Toplu ayakkabı, ayak sağlığını en yakın şekilde derinden etkileyen bir durumdur. Topluk boyunu en fazla 4 – 5 cm almaya çalışın. Çünkü bundan büyük topuklar doğrultusunda ayak parmaklarınıza topuklu ayakkabıyı giymenizle beraber basıncın da artması, olumsuz etkiler yaratacaktır.

ayak sağlıklarına dikkat edilmeli
ayak sağlıklarına dikkat edilmeli

Eğer ki gün boyunca ya da uzun günler boyunca topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız, ayaklarınızı dinlendirmek ya da kan dolaşımını tekrar normal haline çevirmek için arada bir müsait zamanlarda topuklu ayakkabıdan ayaklarınızı çıkartarak dinlendirin. Böylelikle bir yandan da gün boyu az yorulmuş olursunuz.

Topluk ayakkabı giyen bayanlar, akşam eve vardığınızda 5 – 10 dakikalık masaj desteğiyle ayaklarınızı ılık suya sokmanız sizlere fayda sağlar. Hem ayaklarınızda ki yorgunluğu alır hem de ayak sağlığınızla ilgili bozukluk sorunlarını giderir. Ayak sağlığınızı korumak istiyorsanız topuklu ayakkabı giyme durumunuzu minimuma indirmeye çalışın. Böylelikle yaşam içerisinde ayaklarınızın omurga bozukluğunu da gidermiş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.