Apple’ın Mali Raporu İştah Kabartıcı

Dünyanın en değerli ve en büyük şirketlerinden biri olan Apple, 2012 yılının ilk çeyreğine ait mali raporunu yayınlamış durumda. Borsadaki değer kaybının ve dedikoduların üzerine bu mali rapor büyük bir cevap niteliğinde.

iPhone, iPad, Macbook ve iMac ile iPod satışlarını kapsayan bu mali raporda, mobil sektördeki ciddi büyüme göze çarparken diğer yandan bilgisayar sektöründeki ufak gerileme de dikkatlerden kaçmıyor. Önceki yılın dönemine ait rapora göre yüzde 25 daha fazla kar eden Apple’ın 2012 yılı ilk çeyreğindeki karı ise 55 milyar dolar civarında. Hisse başına 13 dolardan daha fazla artış yaşayan Apple, 75 milyondan fazla iOS işletim sistemli cihaz satmayı başarmış durumda.

7178643521_c0b1e40ec2_b

Bu satışın 48 milyonunu iPhone, 23 milyonunu iPad, 4 milyonunu Mac ve 12 milyonunu da iPod oluşturuyor. Mac satışlarında önceki yıla göre ufak bir düşüş yaşanırken, aynı düşüşü iPod satışlarında da gösteriyor. Ancak iPhone ve iPad satışlarındaki bu muazzam artış miktarı, bir çok akıllı telefon üreticisinin 1 yıllık sattığı toplam cihaz sayısına eşit. Tarihin en yüksek karına ve satış rakamına başarıyla ulaşan Apple’ın bu gidişatı uzun süre devam edecek gibi. Satışlarının yüzde 40’ını ABD içerisinde kalanını küresel bazda gerçekleştiren Apple’da işler fazlasıyla yolunda görünüyor.

Apple’ın bu mali raporu gerçekten iştah kabartıcı ve böyle devam ederse Apple, her alanda yerini kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.