Adet Geciktiriciler

Planlarınızı altüst edecek olan bir adet kanamasını erteleyebilmek şüphesiz ki harikadır. Bütün bir yıl beklediğiniz tatilde hatta düğününüzde adet olacağınız fikri canınızı sıkar hatta her şeyi berbat edebilir.

Günümüzde adet geciktirici adıyla bilinen ve yaygın olarak kullanılan bu ilaçlar eczanelerden reçetesizde alınabilmektedirler. peki bu ilaçların yan etkileri var mıdır? İstediğimiz zaman almamız mümkün müdür? Uzmanlar ne diyorlar?

Uzmanlar mecbur kalınmadıkça alınamaması, gerekli olduğundaysa yılda 2 defadan fazla kullanılmamasına dikkat edilmesi görüşündeler. Adet geciktiricilerin çok büyük yan etkileri yoktur. Bilinen yan etkiler, ilaçtan sonraki ilk adet kanamanızda artış ,ağrı, vücutta şişliktir. Genellikle 2. adet döneminde her şey normale döner.

Adet Geciktiriciler
Adet Geciktiriciler

İlaca beklenen adet döneminden en az 3 gün önce başlanmalıdır. Aksi halde gecikme sağlanamayabilir. İlaç günde 3 defa birer doz halinde alınır. En fazla 10 gün devam edilmelidir. 10 günün aşılması durumunda adet düzensizliğine sebep olabiliyor. İlacı bıraktıktan sonra ki 3-4 gün içerisindeyse beklenen adet gerçekleşir.

İlacın tehlikeli yan etkilerinin olmamasına karşın kesinlikle kullanmaması gereken kişilerde var. İlacı karaciğer rahatsızlığı olanlar, aşırı sigara kullananlar, aşırı kilolular ve hamilelerin kullanması sakıncalı.
İlacı yine de doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

3 comments

  1. merhaba gülcan ben. tatile giderken geciktirici kullanmak zorunda kalmıştım, denize girmemeyi göze alamazdım oraya kadar gitmişken. peki ama bunun yan etkileri çok fazla mıdır? beni kaygı sardı. yumurtalıklarıma zarar vermedi umarım 🙁 bi de bazı ilaçlar vücutta kıllanmalara neden olabiliyor. bunun da böyle bi etkisi var mıdır ?

  2. hamileler zaten nye kullansın ki=) zararları neler tam bahsedilmemiş üstü kapalı geçilmiş biraz ondan şüphe uyadırıyor..

  3. adet geciktiricilerin aynı zamanda doğum kontrol hapı özelliği var mı acaba ? yani bunu kullanırken de hamile kalma riskimiz var mıdır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.